Čína preberá Európsky biznis v Iráne

13.08.2018

Sankcie USA namierené "proti Iránu" sa ukázali, ako skôr namierené proti samotnému západu a otvárajú Číne nové možnosti ako zvýšiť svoje národné hospodárstvo. 

Čínsky energetický gigant CNPC preberá podiel francúzskej spoločnosti Total v najväčšom plynovom nálezisku na svete - Južný Párs v Perskom zálive.

  • Čínska spoločnosť CNPC do nedávna vlastnila 30% podiel.
  • Total vlastnil 50,1 % akcií.
  • Zbytok akcií 19,9% vlastnila iránska spoločnosť.

(Irán je nútený spolupracovať zo zahraničnými spoločnosťami, pretože zatiaľ nedokáže vyrobiť všetky technológie, potrebné na ťažbu plynu.)

Total vstúpil do projektu v roku 2017. Počiatočné investície mali dosahovať jednu miliardu dolárov. Pre Irán to bola prvá významná dohoda, ktorá bola uzatvorená zo západnými spoločnosťami po zrušení sankcií v roku 2016. Projekt však ohrozilo americké odstúpenie z jadrovej dohody s Iránom, ku ktorej došlo v máji tohoto roku. Po tomto rozhodnutí spoločnosť Total varovala, že pokiaľ sa jej nepodarí zaistiť si výnimku z amerických sankcií, bude musieť projekt opustiť. Doteraz však výnimka nebola udelená. Už dopredu však iránsky oficiálny činitelia upozorňovali, že pokiaľ Total odstúpi, nahradí ho čínska spoločnosť.

  • Podle posledných správ Čínska spoločnosť CNPC skutočně prevzala podiel společnosti Total a v súčasnej dobe tak kontroluje celkom 80,1 % akcií.


V súvislosti s tým sa naskytujú otázky: 

  • Prečo sa rozhodla francúzska spoločnosť Total podriadiť sankciám Spojených štátov? Aké páky majú Spojené štáty na podobné "neAmerické" korporácie..? 
  • Prečo USA zámerne prihrávajú Číne tým že neudelili Totalu výnimku na tento veľmi ziskový projekt? (Kedže Irán dopredu avizoval že Total bude nahradený Čínskou CNPC)