Červeným označené redakciou
//Žltým analytické poznámky písané analytikom//
Červeným označené redakciou
//Žltým analytické poznámky písané analytikom//
GLOBÁLNY RÁMEC O BEZPEČNEJ, RIADENEJ A LEGÁLNEJ MIGRÁCII
KONEČNÝ NÁVRH
11. júla 2018
My, hlavy štátov a vlád a vysokí predstavitelia, ktorí sa stretli v Maroku 10. a 11. decembra 2018, opätovne potvrdzujúc Newyorskú deklaráciu pre utečencov a migrantov a odhodlaní významne prispieť k posilneniu spolupráce v oblasti medzinárodnej migrácie vo všetkých jej rozmeroch, sme prijali tento globálny rámec pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu:
PREAMBULA
1. Tento globálny rámec spočíva na cieľoch a princípoch Charty Organizácie Spojených národov.
2. Zároveň spočíva na Všeobecnej deklarácii ľudských práv; Medzinárodnom pakte o občianskych a politických právach; Medzinárodnom pakte o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach; ostatných základných medzinárodných zmluvách o ľudských právach[1]; Dohovore Organizácie Spojených národov proti nadnárodnému organizovanému zločinu vrátane Protokolu o prevencii, potláčaní a trestaní obchodovania s ľuďmi, najmä so ženami a deťmi a Protokolu proti pašovaniu migrantov po zemi, na mori a vo vzduchu; Dohovore o otroctve a Dodatkovom dohovore o zrušení otroctva, obchodu s otrokmi a inštitúcií a praktík podobných otroctvu; Rámcovom dohovore Organizácie Spojených národov o klimatických zmenách; Dohovore Organizácie Spojených národov o boji proti dezertifikácii; Parížskej dohode[2]; dohovoroch Medzinárodnej organizácie práce o podpore dôstojnej práce a migrácie pracovnej sily[3]; ako aj na Agende 2030 pre udržateľný rozvoj; Akčnej agende z Addis Abeby; Sendai rámci pre znižovanie rizika katastrof a Novej urbánnej agende.
3. Diskusie o medzinárodnej migrácii na globálnej úrovni nie sú nové. Pripomíname si pokroky dosiahnuté v rámci dialógu OSN na vysokej úrovni o medzinárodnej migrácii a rozvoji v rokoch 2006 a 2013. Uznávame tiež príspevky Globálneho fóra o migrácii a rozvoji, ktoré začalo svoje aktivity v roku 2007. Tieto platformy pripravili pôdu pre Newyorskú deklaráciu o utečencoch a migrantoch, prostredníctvom ktorej sme sa zaviazali vypracovať globálny rámec pre utečencov a prijať globálny rámec pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu v dvoch samostatných procesoch. Tieto dva globálne rámce spolu predstavujú doplnkové rámce medzinárodnej spolupráce, ktoré plnia svoje príslušné mandáty, ako sú stanovené v Newyorskej deklarácii o utečencoch a migrantoch, ktorá uznáva, že migranti a utečenci môžu čeliť mnohým spoločným výzvam a podobným zraniteľným miestam.
4. Utečenci a migranti majú nárok na rovnaké všeobecné ľudské práva a základné slobody, ktoré musia byť vždy rešpektované, chránené a naplnené. Migranti a utečenci sú však odlišné skupiny, ktoré sú spravované samostatnými právnymi rámcami. Iba utečenci majú nárok na osobitnú medzinárodnú ochranu, ako je definovaná v medzinárodnom utečeneckom práve. Tento globálny rámec sa týka migrantov a predstavuje kooperačný rámec, ktorý sa zaoberá migráciou vo všetkých jej rozmeroch.
5. Ako príspevok k prípravnému procesu pre tento globálny rámec oceňujeme vstupy členských krajín a príslušných zainteresovaných strán počas prípravných a konzultačných fáz, ako aj správu generálneho tajomníka "Aby bola migrácia prospešná pre všetkých".
6. Tento globálny rámec je míľnikom v histórii globálneho dialógu a medzinárodnej spolupráce v oblasti migrácie. Vyplýva z Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj a z Akčnej agendy z Addis Abeby, čerpá z Deklarácie o dialógu na vysokej úrovni o medzinárodnej migrácii a rozvoji prijatej v októbri 2013. Vychádza z priekopníckej práce bývalého osobitného predstaviteľa generálneho tajomníka pre medzinárodnú migráciu a rozvoj, vrátane jeho správy z 3. februára 2017.
7. Tento globálny rámec predstavuje právne nezáväzný rámec spolupráce, ktorý vychádza zo záväzkov dohodnutých členskými štátmi v Newyorskej deklarácii pre utečencov a migrantov. Upevňuje medzinárodnú spoluprácu medzi všetkými zainteresovanými stranami v oblasti migrácie, pričom uznáva, že žiaden štát nedokáže vyriešiť migráciu sám a potvrdzuje suverenitu štátov a ich záväzkov vyplývajúcich z medzinárodného práva.
NAŠA VÍZIA A RIADIACE PRINCÍPY
8. Tento globálny rámec vyjadruje náš spoločný záväzok zlepšiť spoluprácu v oblasti medzinárodnej migrácie. Migrácia je súčasťou ľudskej historickej skúsenosti a my sme si vedomí, že je zdrojom prosperity, inovácií a udržateľného rozvoja v našom globalizovanom svete a že tieto pozitívne vplyvy možno optimalizovať zlepšením riadenia migrácie. Väčšina migrantov po celom svete dnes cestuje, žije a pracuje bezpečným, usporiadaným a normálnym spôsobom. Napriek tomu migrácia nepochybne ovplyvňuje naše krajiny, spoločenstvá, migrantov a ich rodiny veľmi odlišnými a niekedy nepredvídateľnými spôsobmi.
9. Je veľmi dôležité, aby nás výzvy a príležitosti medzinárodnej migrácie zjednotili, namiesto toho, aby nás rozdeľovali. Tento globálny rámec stanovuje naše spoločné chápanie, spoločné povinnosti/zdieľané zodpovednosti a jednotu účelu v súvislosti s migráciou, aby bola prospešná pre všetkých.
Spoločná/é dohoda/chápanie
10. Tento globálny rámec je výsledkom nebývalého preskúmania dôkazov a údajov, ktoré boli zhromaždené počas otvoreného, transparentného a inkluzívneho procesu. Podelili sme sa o naše reálie a vypočuli sme si rôzne názory, ktoré obohacujú a formujú naše spoločné chápanie tohto komplexného javu. Zistili sme, že migrácia je definujúcou črtou nášho globalizovaného sveta, ktorá spája spoločnosti vo všetkých regiónoch ako aj medzi nimi, čo nás všetkých robí krajinami pôvodu, tranzitu a cieľa. Sme si vedomí, že existuje neustála potreba medzinárodného úsilia na posilnenie našich poznatkov a analýzy migrácie, keďže spoločné chápanie zlepší politiky, ktoré uvoľnia potenciál udržateľného rozvoja pre všetkých. Musíme zhromažďovať a zdieľať kvalitné údaje. Musíme zabezpečiť, aby boli súčasní a potenciálni migranti plne informovaní o ich právach, povinnostiach a možnostiach bezpečnej, riadenej a legálnej migrácie a to, že si uvedomujú riziká nelegálnej migrácie. Musíme tiež poskytnúť všetkým našim občanom prístup k objektívnym a jasným informáciám založeným na dôkazoch o výhodách a výzvach migrácie, s cieľom rozptýliť zavádzajúce vyjadrenia, ktoré vytvárajú negatívne vnímanie migrantov.
Zdieľané zodpovednosti
11. Tento globálny rámec ponúka 360-stupňovú víziu medzinárodnej migrácie a uznáva, že je potrebný komplexný prístup na optimalizáciu celkových výhod migrácie a zároveň riešenie rizík a výziev pre jednotlivcov a spoločenstvá v krajinách pôvodu, tranzitu a cieľa. Žiadna krajina nedokáže sama riešiť výzvy a príležitosti tohto globálneho javu. Prostredníctvom tohto komplexného prístupu sa snažíme uľahčiť bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu a zároveň znížiť výskyt a negatívny vplyv nelegálnej migrácie prostredníctvom medzinárodnej spolupráce a kombináciou opatrení uvedených v tomto globálnom rámci. Uznávame naše zdieľané spoločné zodpovednosti za to, že ako členské štáty Organizácie Spojených národov budeme riešiť svoje vzájomné potreby a obavy spojené s migráciou a zastrešujúcu povinnosť rešpektovať, chrániť a naplňovať ľudské práva všetkých migrantov, bez ohľadu na ich migračný status, pri súčasnom presadzovaní bezpečnosti a prosperity všetkých našich spoločenstiev.
12. Cieľom tohto globálneho rámca je zmierniť nepriaznivé podnety a štrukturálne faktory, ktoré bránia ľuďom vytvárať a udržiavať udržateľné živobytie vo krajinách svojho pôvodu, a nútia ich, aby hľadali budúcnosť inde. Zámerom je znížiť riziká a zraniteľné miesta, ktorým migranti čelia v rôznych štádiách migrácie rešpektovaním, ochranou a naplňovaním ich ľudských práv a poskytnutím starostlivosti a pomoci. Snaží sa riešiť oprávnené obavy spoločenstiev, pričom uznáva, že spoločnosti prechádzajú demografickými, ekonomickými, sociálnymi a environmentálnymi zmenami v rôznom rozsahu, čo môže mať dôsledky pre migráciu a dôsledky, ktoré z nej vyplývajú. Usiluje sa vytvoriť priaznivé podmienky, ktoré umožnia všetkým migrantom obohatiť naše spoločnosti prostredníctvom ich ľudských, ekonomických a sociálnych schopností a tým zabezpečiť ich príspevok k udržateľnému rozvoju na miestnej, národnej, regionálnej a globálnej úrovni.
Jednota účelu
13. Tento globálny rámec uznáva, že bezpečná, riadená a legálna migrácia prospieva všetkým len vtedy, keď sa uskutočňuje dobre informačne zabezpečeným, plánovaným a konsenzuálnym spôsobom. Migrácia by nikdy nemala byť aktom zúfalstvom. Ak tomu tak je, musíme spolupracovať, aby sme reagovali na potreby migrantov v zraniteľných situáciách a riešili príslušné výzvy. Musíme spolupracovať na vytvorení podmienok, ktoré umožnia spoločenstvám a jednotlivcom žiť v bezpečí a dôstojnosti vo svojich krajinách. Musíme zachrániť životy a chrániť migrantov pred poškodením. Musíme posilniť postavenie migrantov, aby sa stali plnoprávnymi členmi našich spoločností, zdôrazniť ich pozitívne prínosy a podporiť začlenenie a sociálnu súdržnosť. Musíme vytvárať väčšiu predvídateľnosť a istotu pre štáty, spoločenstvá, ako aj migrantov. Aby sme to dosiahli, zaväzujeme sa uľahčiť a zabezpečiť bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu v prospech všetkých.
14. Náš úspech spočíva na vzájomnej dôvere, odhodlaní a solidarite štátov s cieľom splniť ciele a záväzky obsiahnuté v tomto globálnom rámci. Zjednocujeme sa v duchu obojstranne prospešnej spolupráce s cieľom riešiť výzvy a príležitosti migrácie vo všetkých ich rozmeroch prostredníctvom zdieľanej zodpovednosti a inovatívnych riešení. S týmto zmyslom spoločného účelu robíme tento historický krok, plne si uvedomujúc, že globálny rámec o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii je míľnik, ale nie koniec nášho úsilia. Zaväzujeme sa pokračovať v multilaterálnom dialógu v rámci Organizácie Spojených národov prostredníctvom pravidelného a účinného mechanizmu kontroly a hodnotenia a zabezpečiť, aby sa slová v tomto dokumente premietli do konkrétnych aktivít v prospech miliónov ľudí v každom regióne sveta.
15. Zhodujeme sa v tom, že tento globálny rámec je založený na súbore prierezových a vzájomne prepojených riadiacich princípov:
NÁŠ RÁMEC SPOLUPRÁCE
16. V Newyorskej deklarácii o utečencoch a migrantoch sme prijali politické vyhlásenie a súbor záväzkov. Opätovne potvrdzujúc túto Deklaráciu v celom jej rozsahu, budujeme na nej zavádzaním nasledujúceho rámca spolupráce, ktorý pozostáva z 23 cieľov, realizácie, ako aj následnej kontroly a hodnotenia. Každý cieľ obsahuje záväzok, po ktorom nasleduje celý rad opatrení/aktivít, ktoré sú považované za relevantné politické nástroje a osvedčené postupy. Pri napĺňaní 23 cieľov, budeme čerpať z týchto opatrení, aby sme dosiahli bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu v priebehu všetkých jej fáz.
Ciele pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu
(1) Zhromažďovať a využívať presné a rozčlenené údaje ako základ pre politiky založené na faktoch
(2) Minimalizovať nepriaznivé podnety a štrukturálne faktory, ktoré nútia ľudí, aby opustili krajinu svojho pôvodu
(3) Poskytovať presné a včasné informácie vo všetkých fázach migrácie
(4) Zabezpečiť, aby všetci migranti mali doklad o právnej totožnosti a vyhovujúcu dokumentáciu
(5) Zvýšiť dostupnosť a flexibilitu ciest pre legálnu migráciu
(6) Uľahčiť spravodlivý a etický nábor a zabezpečiť podmienky pre dôstojnú prácu
(7) Riešiť a znižovať zraniteľnosť pri migrácii
(8) Zachraňovať životy a zaviesť koordinované medzinárodné úsilie zamerané na nezvestných migrantov
(9) Posilniť nadnárodnú reakciu na pašovanie migrantov
(10) Predchádzať, bojovať proti a odstrániť obchod s ľuďmi v kontexte medzinárodnej migrácie
(11) Spravovať hranice integrovaným, bezpečným a koordinovaným spôsobom
(12) Posilniť istotu a predvídateľnosť migračných postupov pre vhodný skríning, posúdenie a postúpenie
(13) Využiť zadržanie migrantov len ako poslednú možnosť a pracovať na alternatívach
(14) Zvýšiť konzulárnu ochranu, pomoc a spoluprácu počas migračného cyklu
(15) Poskytnúť prístup k základným službám pre migrantov
(16) Posilniť postavenie migrantov a spoločností, aby dosiahli plné začlenenie a sociálnu kohéziu
(17) Odstrániť všetky formy diskriminácie a podporiť verejný diskurz založený na faktoch, aby ste mohli formovať vnímanie migrácie
(18) Investovať do rozvoja zručností a uľahčiť vzájomné uznávanie zručností, kvalifikácií a kompetencií
(19) Vytvoriť podmienky pre to, aby migranti a diaspóry plne prispievali k udržateľnému rozvoju vo všetkých krajinách
(20) Podporovať rýchlejší, bezpečnejší a lacnejší prevod remitencií a podporiť finančné začlenenie migrantov
(21) Spolupracovať na uľahčení bezpečného a dôstojného návratu a readmisie, ako aj na udržateľnej reintegrácii
(22) Zaviesť mechanizmy prenositeľnosti nárokov na sociálne zabezpečenie a získané výhody
(23) Posilniť medzinárodnú spoluprácu a globálne partnerstvá pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu
CIELE A ZÁVÄZKY
CIEĽ 1: Zhromažďovať a využívať presné a rozčlenené údaje ako základ pre politiky založené na faktoch
17. Zaväzujeme sa k posilneniu globálnej faktografickej základne o medzinárodnej migrácii zlepšením a investovaním do zhromažďovania, analýzy a šírenia presných, spoľahlivých a porovnateľných údajov, rozčlenených podľa pohlavia, veku, migračného postavenia a iných charakteristík relevantných vo vnútroštátnych kontextoch, pri zachovaní práva na ochranu súkromia podľa medzinárodného práva v oblasti ľudských práv a ochrany osobných údajov. Ďalej sa zaväzujeme zabezpečiť, aby tieto údaje podporovali výskum, boli určujúce pre koherentnú a na faktoch založenú politiku a dobre informovanú verejnú diskusiu a umožňovali účinné monitorovanie a hodnotenie plnenia záväzkov v priebehu času.
Nasledujúce opatrenia slúžia k plneniu tohto záväzku:
CIEĽ 2: Minimalizovať nepriaznivé podnety a štrukturálne faktory, ktoré nútia ľudí, aby opustili krajinu svojho pôvodu
18. Zaväzujeme sa vytvoriť priaznivé politické, ekonomické, sociálne a environmentálne podmienky pre to, aby ľudia viedli pokojný, produktívny a udržateľný život vo svojej vlastnej krajine a napĺňali svoje osobné očakávania a zároveň zabezpečiť, aby ich zúfalstvo a zhoršujúce sa prostredie nenútili hľadať živobytie inde prostredníctvom nelegálnej migrácie. Ďalej sa zaväzujeme zabezpečiť včasné a úplné naplnenie Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj a stavať na a investovať do realizácie iných existujúcich rámcov s cieľom zvýšiť celkový vplyv Globálneho rámca na uľahčenie bezpečnej, riadenej a legálnej migrácie.
Nasledujúce opatrenia slúžia k plneniu tohto záväzku:
CIEĽ 3: Poskytovať presné a včasné informácie vo všetkých fázach migrácie
19. Zaväzujeme sa posilniť naše úsilie o poskytovanie, sprístupnenie a šírenie presných, včasných, dostupných a transparentných informácií o aspektoch súvisiacich s migráciou pre štáty, komunity a migrantov a navzájom medzi nimi, a to vo všetkých štádiách migrácie. Ďalej sa zaväzujeme, že tieto informácie použijeme na rozpracovanie migračných politík, ktoré poskytujú vysoký stupeň predvídateľnosti a istoty pre všetkých zainteresovaných aktérov.
Nasledujúce opatrenia slúžia k plneniu tohto záväzku:
CIEĽ 4: Zabezpečiť, aby všetci migranti mali doklad o právnej totožnosti a vyhovujúcu dokumentáciu
20. Zaväzujeme sa, že naplníme právo všetkých jednotlivcov na právnu identitu tým, že poskytneme všetkým našim štátnym príslušníkom dôkaz o štátnej príslušnosti a príslušnú dokumentáciu, ktoré umožnia štátnym a miestnym orgánom zistiť právnu identitu migranta pri vstupe, počas pobytu a pri návrate, ako aj zabezpečiť účinné postupy spojené s migráciou, efektívne poskytovanie služieb a zlepšiť bezpečnosť verejnosti. Ďalej sa zaväzujeme, že prostredníctvom vhodných opatrení zabezpečíme, aby mali migranti vydanú v každej fáze migrácie primeranú dokumentáciu a matričné dokumenty , ako sú osvedčenia o narodení, manželstve a úmrtí, ako prostriedok umožňujúci migrantom účinne uplatňovať svoje ľudské práva.
Nasledujúce opatrenia slúžia k plneniu tohto záväzku:
CIEĽ 5: Zvýšiť dostupnosť a flexibilitu ciest pre legálnu migráciu
21. Zaväzujeme sa prispôsobiť možnosti a cesty legálnej migrácie spôsobom, ktorý uľahčuje mobilitu pracovnej sily a dôstojnú prácu, čo odráža demografickú situáciu a realitu na trhu práce, optimalizuje možnosti vzdelávania, podporuje právo na rodinný život a reaguje na potreby migrantov v situácii zraniteľnosti, s cieľom rozšíriť a diverzifikovať alternatívy pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu.
Nasledujúce opatrenia slúžia k plneniu tohto záväzku:
//Štát svoju migračnú politiku bude musieť podriaďovať záujmom <nikým nevoleným> majiteľom súkromného sektora ekonomiky//
//To isté + sezónne práce + štát nebude môcť diskriminovať migrantov, to znamená rozhodovať sa s ktorej krajiny migrantov príjme a s ktorej nie//
CIEĽ 6: Uľahčiť spravodlivé a etické podmienky zamestnávania a ochrany, ktoré zabezpečia dôstojnú prácu
22. Zaväzujeme sa preskúmať existujúce mechanizmy prijímania zamestnancov s cieľom zaručiť, že sú spravodlivé a etické, a chrániť všetkých migrujúcich pracovníkov pred všetkými formami vykorisťovania a zneužívania s cieľom zaručiť dôstojnú prácu a maximalizovať sociálno-ekonomické príspevky migrantov v krajinách ich pôvodu, ako aj v cieľovej krajine .
//Migranti sú taktiež ludia na ktorých sa vzťahuje rovnaká ochrana ludských práv ako na nemigrantov, ale prečo by mali byť chránený viac ako nemigranti? + Migranti nebudú musieť svojou prácou prispievať štátu ktorý im poskytol útočisko ale svojmu domovskému štátu//
Nasledujúce opatrenia slúžia k plneniu tohto záväzku:
//Zákaz tvoriť svet v ktorom by migrácia nebola potrebná, ale robiť všetko pre to aby bola migrácia posilnená//
CIEĽ 7: Riešiť a znižovať zraniteľnosť pri migrácii
23. Zaväzujeme sa reagovať na potreby migrantov, ktorí čelia situáciám zraniteľnosti, ktoré môžu vyplynúť z okolností, za ktorých cestujú, alebo z podmienok, ktorým čelia v krajinách pôvodu, tranzitu a určenia tým, že im budeme poskytovať pomoc a chrániť ich ľudské práva v súlade s našimi záväzkami podľa medzinárodného práva. Ďalej sa zaväzujeme neustále zohľadňovať najlepšie záujmy dieťaťa, ako primárny prístup v situáciách, ktoré sa vzťahujú na deti a uplatňovať prístup zohľadňujúci rodové hľadisko pri riešení zraniteľných miest vrátane reakcií na rôzne podnety.
Nasledujúce opatrenia slúžia k plneniu tohto záväzku:
// Migranti sú taktiež ludia na ktorých sa vzťahuje rovnaká ochrana ludských práv ako na nemigrantov, ale prečo by mali byť chránený viac ako nemigranti? + Podnikatelia budú musieť byť zvlášť opatrný pri jednaní s migrantami aby nemohli byť obvinený s diskriminácie//
//O migrantoch už nebude môcť rozhodovať colná správa ale budú mať právo na riadny súd//
//Migranti už nebudú môcť byť vracaný automaticky ale každý kto sa dostane na naše územie bude musieť byť individuálne vypočutý a posúdený//
//To isté + povinnosť uľahčiť proces legalizácie migranta//
//Národná migračná politika bude oficiálne podriadená "Globálnej migračnej skupine"//
CIEĽ 8: Zachraňovať životy a zaviesť koordinované medzinárodné úsilie v oblasti nezvestných migrantov
24. Zaväzujeme sa k medzinárodnej spolupráci pri záchrane životov a predchádzaní úmrtiam a zraneniam migrantov prostredníctvom individuálnych alebo spoločných pátracích a záchranných operácií, štandardizovaného zhromažďovania a výmeny dôležitých informácií za predpokladu kolektívnej zodpovednosti za ochranu života všetkých migrantov, v súlade s medzinárodným právom. Ďalej sa zaväzujeme identifikovať tých, ktorí zomreli alebo sa stali nezvestnými a uľahčiť komunikáciu s postihnutými rodinami.
//Povinnosť zabezpečiť bezpečnú cestu migrantov do nášho štátu + Povinnosť prebrať zodpovednosť za každého kto pri tejto ceste zomrel alebo sa zranil//
Nasledujúce opatrenia slúžia k plneniu tohto záväzku:
//Proces vyhosťovania bude náročný a drahý + Ak sa rozhodnú finančne mocné osoby sponzorovať život migrantov v určitom štáte takým spôsobom aby si daný migranti nemuseli na seba zarábať poctivou prácou, tak štát tomu nebude môcť brániť + taktiež nebude môcť byť postihované sponzorovanie migrantov na ich ceste//
//Znovu povinnosť zabezpečiť bezpečnú cestu migrantov do nášho štátu//
//Povinnosť vytvoriť prostriedky pomocou ktorých bude migrácia ľahko kontrolovateľná napríklad nadnárodnými inštitúciami//
//Povinnosť postarať sa o každého zomretého migranta nie podľa pravidiel daného štátu ale podľa pravidiel jeho komunity//
CIEĽ 9: Posilniť nadnárodnú reakciu na pašovanie migrantov
25. Zaväzujeme sa zintenzívniť spoločné úsilie pri predchádzaní a boji proti pašovaniu migrantov prostredníctvom posilnenia kapacít a medzinárodnej spolupráce s cieľom predchádzať, vyšetrovať, stíhať a trestať pašovanie migrantov, aby sa ukončila beztrestnosť prevádzačských sietí. Ďalej sa zaväzujeme zabezpečiť, aby migranti nepodliehali trestnému stíhaniu za to, že boli predmetom pašovania, bez ohľadu na prípadné stíhanie za iné porušenia vnútroštátnych právnych predpisov. Taktiež sa zaväzujeme identifikovať pašovaných migrantov, aby sme chránili ich ľudské práva, pričom zohľadníme osobitné potreby žien a detí a pomôžeme najmä migrantom, ktorí sú predmetom pašovania za priťažujúcich okolností v súlade s medzinárodným právom.
//Migranti sa už nebudú musieť obávať nelegálne prekročiť hranicu stačí keď budú mať zo sebou pašeráka//
Nasledujúce opatrenia slúžia k plneniu tohto záväzku:
//Ak budú mať zo sebou pašeráka tak ich ochrana bude zosilnená + automaticky sa predpokladá že by mohlo ísť o obchodovanie s ludmi, to znamená že migrant to nebude musieť dokazovať ale štát to bude musieť vyvracať//
CIEĽ 10: Predchádzať obchodovaniu s ľuďmi, boj proti nemu a jeho odstránenie v kontexte medzinárodnej migrácie
26. Zaväzujeme sa prijať legislatívne alebo iné opatrenia na prevenciu, boj proti a odstránenie obchodovania s ľuďmi v kontexte medzinárodnej migrácie, posilnením kapacít a medzinárodnej spolupráce pri vyšetrovaní, trestnom stíhaní a trestaní obchodovania s ľuďmi, odrádzaním od dopytu, ktorý podporuje vykorisťovanie vedúce k obchodovaniu s ľuďmi, ukončenie beztrestnosti sietí, ktoré obchodujú s ľuďmi. Ďalej sa zaväzujeme posilniť identifikáciu, ochranu a pomoc migrantom, ktorí sa stali obeťami obchodovania s ľuďmi, venujúc osobitnú pozornosť ženám a deťom.
Nasledujúce opatrenia slúžia k plneniu tohto záväzku:
//Pokým sa štátu nepodarí vyvrátiť že daný migrant (ktorému pomáhal pašerák) neni obeťou obchodovania s ludmi tak mu musí poskytovať psychologickú a fyzickú pomoc//
CIEĽ 11: Spravovať hranice integrovaným, bezpečným a koordinovaným spôsobom
27. Zaväzujeme sa spravovať naše národné hranice koordinovaným spôsobom, podporovať bilaterálnu a regionálnu spoluprácu, zabezpečiť bezpečnosť pre štáty, spoločenstvá a migrantov a uľahčiť bezpečný a legálny cezhraničný pohyb osôb a zároveň predchádzať ilegálnej migrácii. Ďalej sa zaväzujeme implementovať politiky spravovania hraníc, ktoré rešpektujú národnú zvrchovanosť, právny štát, záväzky vyplývajúce z medzinárodného práva, ľudské práva všetkých migrantov bez ohľadu na ich migračný status a sú nediskriminačné, zohľadňujúce rodové hľadisko a sú prispôsobené potrebám detí.
//Ak budú hraničné kontroly príliš zložité a časovo náročné je to porušenie tohto dokumentu//
Nasledujúce opatrenia slúžia k plneniu tohto záväzku:
//Štát bude musieť vynakladať prostriedky nie len na správu svojej hranice ale aj dbať na to aby boli medzinárodné územia/moria bezpečné pre prípadných migrantov ktorý sa rozhodnú tade migrovať//
CIEĽ 12: Posilniť istotu a predvídateľnosť migračných postupov pre vhodný skríning, posúdenie a postúpenie
28. Zaväzujeme sa k zvýšeniu právnej istoty a predvídateľnosti migračných postupov rozvíjaním a posilňovaním účinných mechanizmov založených na ľudských právach na primeraný a včasný skríning a individuálne hodnotenie všetkých migrantov s cieľom určiť a uľahčiť prístup k príslušným procesom postúpenia v súlade s medzinárodným právom.
//Znovu povinnosť pracne hodnotiť každého jedného migranta zvlášť, čo znemožní okamžité vracanie veľkých skupín migrantov ktorý prekročia hranicu//
Nasledujúce opatrenia slúžia k plneniu tohto záväzku:
//Všetci pohraničníci budú musieť vedieť ako zaobchádzať s migrantami kultúrne citlivým spôsobom a ak sa daný pohraničníci nebudú správať dostatočne citlivo môže to byť hodnotene ako ich profesionálne zlyhanie a dôvod na vyhodenie zo zamestnania//
CIEĽ 13: Použitie prisťahovaleckej väzby len ako poslednej možnosti a pracovať na alternatívach
29. Zaväzujeme sa zabezpečiť, aby akákoľvek väzba v súvislosti s medzinárodnou migráciou dodržiavala náležitý postup, aby nebola svojvoľná, aby bola založená na zákonoch, nevyhnutnosti, proporcionalite a individuálnych hodnoteniach, bola vykonávaná autorizovanými pracovníkmi a aby trvala čo najkratšiu dobu, bez ohľadu na to, či zadržanie nastane v okamihu vstupu, tranzitu alebo postupu návratu a bez ohľadu na typ miesta, kde dôjde k zadržaniu. Ďalej sa zaväzujeme, že budeme uprednostňovať neväzobné alternatívy zadržiavania, ktoré sú v súlade s medzinárodným právom, a aby sa pri každom zadržiavaní migrantov uplatňoval prístup založený na ľudských právach, kedy väzba je použitá len ako posledná možnosť.
//Migrantovi ktorého totožnosť neni známa a môže byť potenciálnym teroristom alebo prenášačom smrteľných chorôb by nemala byť odoprená sloboda voľného pohybu?//
Nasledujúce opatrenia slúžia k plneniu tohto záväzku:
//Každému migrantovi bude musieť byť poskytnutý právnik, ktorý bude musieť byť pre daného migranta cenovo dostupný//
//Každý migrant bude mať právo na tlmočníka//
//Migrant si nebude musieť zarábať poctivcov prácou tak ako nemigrant aj keby mu pracovnú príležitosť daný štát vytvoril, ale migrantovi to všetko bude musieť byť poskytnuté bez ohľadu na to či pracuje alebo nie//
CIEĽ 14: Zvýšiť konzulárnu ochranu, pomoc a spoluprácu počas migračného cyklu
30. Zaväzujeme sa posilniť konzulárnu ochranu a pomoc našim štátnym príslušníkom v zahraničí, ako aj konzulárnu spoluprácu medzi štátmi s cieľom lepšie chrániť práva a záujmy všetkých migrantov za každých okolností a stavať na funkciách konzulárnych úradov s cieľom posilniť vzájomné prepojenie medzi migrantami a štátnymi orgánmi krajín pôvodu, tranzitu a určenia a to v súlade s medzinárodným právom.
Nasledujúce opatrenia slúžia k plneniu tohto záväzku:
CIEĽ 15: Poskytnúť prístup k základným službám pre migrantov
31. Zaväzujeme sa zabezpečiť, aby všetci migranti, bez ohľadu na ich migračný status, mohli uplatňovať svoje ľudské práva prostredníctvom bezpečného prístupu k základným službám. Ďalej sa zaväzujeme posilňovať systémy poskytovania služieb zahŕňajúce migrantov, napriek tomu, že štátni príslušníci a legálni migranti môžu mať nárok na komplexnejšie poskytovanie služieb a zároveň zabezpečiť, aby každé rozdielne zaobchádzanie muselo byť založené na zákonoch, primerané a muselo sledovať legitímny cieľ v súlade s medzinárodnoprávnou úpravou ľudských práv.
//To isté + migrant bude mať nárok na ďalšie služby bez ohľadu na to či pracuje alebo pracovať odmieta a rozhodol sa žiť parazitickým spôsobom//
Nasledujúce opatrenia slúžia k plneniu tohto záväzku:
//Štát bude musieť financovať "nezávislé" inštitúcie ktoré nebudú pod kontrolou štátu ale niekoho iného a ktoré budú riešiť sťažnosti migrantov na daný štát ktorý migrantov prijal//
//Doktori a sestričky budú musieť vedieť ako zaobchádzať s migrantami "kultúrne citlivým spôsobom", ak sa nebudú správať dostatočne citlivo môže to byť hodnotene ako ich profesionálne zlyhanie a dôvod na vyhodenie zo zamestnania//
//Štát bude musieť zabezpečiť migrantom rôzne typy vzdelávania//
CIEĽ 16: Posilnenie postavenia migrantov a spoločností, aby dosiahli plné začlenenie a sociálnu kohéziu
32. Zaväzujeme sa k podpore inkluzívnej a súdržnej spoločnosti tým, že prispejeme migrantom k tomu, aby sa stali aktívnymi členmi spoločnosti a budeme podporovať vzájomnú angažovanosť prijímajúcich komunít a migrantov pri uplatňovaní ich práv a povinností voči sebe navzájom, vrátane dodržiavania vnútroštátnych zákonov a dodržiavania zvykov cieľovej krajiny. Ďalej sa zaväzujeme posilňovať blaho všetkých členov spoločnosti minimalizovaním rozdielov, vyhýbaním sa polarizácii a zvyšovaním dôvery verejnosti v politiky a inštitúcie súvisiace s migráciou v súlade s uznaním, že plne integrovaní migranti majú lepšiu pozíciu, aby prispeli k prosperite.
//Záväzok prispievať migrantom na to aby sa začlenili do spoločnosti (pričom pri riešení cigánskeho problému , kde už boli preinvestované obrovské sumy sa to ukázalo ako neúčinné) + TVORCOVIA DOKUMENTU UZNALI ŽE JEDNOTNÁ / NEROZDROBENÁ / SÚDRŽNÁ SPOLOČNOSŤ VEDIE K PROSPERITE//
Nasledujúce opatrenia slúžia k plneniu tohto záväzku:
//Aj keď tvorcovia uznali že jednotná spoločnosť vedie k prosperite aj tak chcú podporovať viac kultúrnu spoločnosť (multikultúrnu spoločnosť)//
//Cieľom každého štátu by malo byť začleniť migrantov medzi domáce obyvateľstvo (pričom ako sa píše vyššie nemeniť kultúru samotných migrantov)//
//Ekonomika štátu má byť už od základu budovaná tak aby sa spoliehala na zahraničnú pracovnú silu//
//Záväzok financovať propagandu na vynucovanie súhlasu domáceho obyvateľstva s kultúrou prisťahovalcov//
//V škole bude deťom vysvetľované ako sa lepšie správať k deťom migrantov + školy budú finančne podporované aby si udržali čo najviac detí migrantov vo svojich triedach//
CIEĽ 17: Odstrániť všetky formy diskriminácie a podporiť verejnú diskusiu založenú na dôkazoch, aby bolo možné formovať vnímanie migrácie
33. Zaväzujeme sa odstrániť všetky formy diskriminácie, odsudzovať a čeliť prejavom, činom a demonštrovaniu rasizmu, rasovej diskriminácie, násilia, xenofóbie a súvisiacej neznášanlivosti voči všetkým migrantom v súlade s medzinárodným právom v oblasti ľudských práv. Ďalej sa zaväzujeme presadzovať otvorenú a verejnú diskusiu založenú na dôkazoch o migrácii a migrantoch v partnerstve so všetkými časťami spoločnosti, ktorý v tomto smere vytvára reálnejšie, humánnejšie a konštruktívne vnímanie. Zároveň sa zaväzujeme chrániť slobodu prejavu v súlade s medzinárodným právom, uznávajúc, že otvorená a slobodná diskusia prispieva ku komplexnému pochopeniu všetkých aspektov migrácie.
Nasledujúce opatrenia slúžia k plneniu tohto záväzku:
//Nemal by byť zločin trestaný bez ohľadu na to či je páchaný z nenávisti alebo nie?//
//Záväzok financovať propagandu na vynucovanie súhlasu domáceho obyvateľstva s politikou prijímania migrantov//
//Migranti nebudú môcť byť rozdeľovaný podľa etnickej či náboženskej príslušnosti + budú trestané akékoľvek prejavy odporu proti migrantom, pretože to môže byť považované za prejav neznášanlivosti či diskriminácie//
//Podpora kampaní ktoré budú informovať o pozitívach migrácie, ale o negatívach nie//
//Na pedagógov, podnikateľov a politikov počas volebných kampaní bude vyvíjaný tlak aby bojovali proti xenofóbie (xenofóbia = strach z niečoho nového alebo strach z nepoznaného. Ale na druhej strane je tu otázka či sa dá považovať človek ktorý sa nebojí realizovať činnosť o ktorej nič nevie za psychicky normálneho. Keďže každý normálny človek pred tým ako ide vykonať nejakú činnosť tak sa ju snaží spoznať a zistiť aký bude mať daná činnosť vplyv na neho a jeho okolie. A to platí aj pre neznámych ludí, že pred tým ako sa rozhodnem pustiť ich do domu tak ich chcem najprv spoznať)//
CIEĽ 18: Investovať do rozvoja zručností a uľahčiť vzájomné uznávanie zručností, kvalifikácií a kompetencií
34. Zaväzujeme sa investovať do inovatívnych riešení, ktoré uľahčia vzájomné uznávanie zručností, kvalifikácií a kompetencií migrujúcich pracovníkov na všetkých úrovniach zručností a podporovať rozvoj zručností založených na dopyte s cieľom optimalizovať zamestnateľnosť migrantov na formálnych trhoch práce v cieľových krajinách a v krajinách pôvodu po návrate, ako aj zabezpečiť dôstojnú prácu v pracovnej migrácii.
//Záväzok štátu poskytovať pomoc migrantovi aj po návrate domov//
Nasledujúce opatrenia slúžia k plneniu tohto záväzku:
//Záväzok pripravovať obyvateľov iných krajín na emigráciu za prácou do nášho štátu//
//Podporovať zahraničných študentov k emigrácií na Slovensko//
//Záväzok poskytovať migrantom jazykové a iné vzdelávacie programy//
CIEĽ 19: Vytvoriť podmienky pre to, aby migranti a diaspóry plne prispeli k udržateľnému rozvoju vo všetkých krajinách
35. Zaväzujeme sa posilniť postavenie migrantov a diaspór, aby mohli lepšie sprostredkovať ich príspevky k rozvoju a využívať výhody migrácie ako zdroja udržateľného rozvoja a opätovne potvrdiť, že migrácia je viacrozmerná realita, ktorá má veľký význam pre udržateľný rozvoj krajín pôvodu, tranzitu a cieľa
Nasledujúce opatrenia slúžia k plneniu tohto záväzku:
//Záväzok vynakladať úsilie na podporu pozitívnych účinkoch migrácie aby následne mohli byť propagované pred domácim obyvateľstvom//
//Štátne plány budú musieť počítať z migrantami čo môže spôsobyť že na to aby mohli byť tieto plány bez problémov realizované bude treba dodržať migráciu ktorá bola naplánovaná inak plán nebude úspešný//
//Migranti budú môcť bez problémov odvádzať produkciu do svojho domovského štátu namiesto do štátu ktorý ich prijal//
//Pokiaľ podnikateľ nebude občanom štátu ale bude migrantom či členom diaspóry bude mu garantované poskytnutie právneho poradenstva a finančnej podpory pri podnikaní//
//Predpokladá sa že migranti nebudú integrovaný ale budú tvoriť zvláštne diaspóry a za svoj štát nebudú považovať krajinu ktorá ich prijala ale tú z ktorej pochádzajú. A bude im umožnené túto krajinu podporovať finančne//
//Znovu sa predpokladá že sa migranti nebudú integrovaný do štátu ktorý ich prijal ale budú sa aj naďalej považovať za súčasť domovského štátu a politického procesu v tomto štáte//
//Taktiež bude musieť byť migrantovi umožnené predávať informácie z vysokotechnologických oblastí štátu ktorý migranta prijal do svojho domovského štátu//
· ) Budovať partnerstvá medzi miestnymi orgánmi, miestnymi spoločenstvami, súkromným sektorom, diaspórami, združeniami rodného mesta a organizáciami migrantov s cieľom podporiť prenos vedomostí a zručností medzi krajinami ich pôvodu a krajinami cieľa, vrátane mapovania diaspór a ich zručností ako prostriedku na udržanie spojenia medzi diaspórami a ich krajinou pôvodu
//Tu autori jasne priznávajú že nechcú jednotnú spoločnosť ale spoločnosť rozdelenú na rôzne diaspóry aj napriek tomu že v "Cieli 16" píšu : "Zaväzujeme sa k podpore inkluzívnej a súdržnej spoločnosti... ... plne integrovaní migranti majú lepšiu pozíciu, aby prispeli k prosperite"//
CIEĽ 20: Podporovať rýchlejší, bezpečnejší a lacnejší prevod remitencií a podporiť finančné začlenenie migrantov
36. Zaväzujeme sa podporovať rýchlejšie, bezpečnejšie a lacnejšie prevody remitencií ďalším rozvíjaním súčasných podporných politík a regulačných prostredí, ktoré umožňujú hospodársku súťaž, reguláciu a inovácie na trhu finančných prevodov a poskytovaním programov a nástrojov zohľadňujúcich rodové hľadisko, ktoré posilňujú finančné začlenenie migrantov a ich rodín. Ďalej sa zaväzujeme optimalizovať transformačný dopad prevodov remitencií na blaho migrujúcich pracovníkov a ich rodín, ako aj na udržateľný rozvoj krajín, pričom rešpektujeme, že prevody finančných prostriedkov sú dôležitým zdrojom súkromného kapitálu a nemožno ich prirovnať k iným medzinárodným finančným tokom, ako sú priame zahraničné investície, rozvojová spolupráca alebo iné verejné zdroje financovania rozvoja.
Nasledujúce opatrenia slúžia k plneniu tohto záväzku:
· ) Poskytovať dostupné informácie o nákladoch na prevod remitencií podľa poskytovateľa a kanála, ako sú porovnávacie webové stránky, s cieľom zvýšiť transparentnosť a hospodársku súťaž na trhu prevodov finančných prostriedkov a podporiť finančnú gramotnosť a začlenenie migrantov a ich rodín prostredníctvom vzdelávania a odbornej prípravy
//Štát bude mať povinnosť školiť migrantov z finančnej gramotnosti//
//Prečo tu autori zdôrazňujú iba ženy? Neni to diskriminácia mužov?//
//Štát si nebude môcť vytvoriť vlastné finančné nástroje ale bude nútený spolupracovať s bankármi//
CIEĽ 21: Spolupracovať na uľahčení bezpečného a dôstojného návratu a readmisie, ako aj na udržateľnej reintegrácii
37. Zaväzujeme sa uľahčiť a spolupracovať na bezpečnom a dôstojnom návrate a zaručiť dodržiavanie náležitého postupu, individuálne posúdenie a účinný prostriedok nápravy dodržiavaním zákazu kolektívneho vyhostenia a vrátenia migrantov, keď existuje skutočné a predvídateľné riziko smrti, mučenia a iného krutého, neľudského a ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania alebo inej nenapraviteľnej ujmy, v súlade s našimi povinnosťami podľa medzinárodného práva v oblasti ľudských práv. Ďalej sa zaväzujeme zabezpečiť, aby naši štátni príslušníci boli riadne prijatí a navracaní pri plnom rešpektovaní ľudského práva na návrat do vlastnej krajiny a povinnosti štátov prijať svojich vlastných štátnych príslušníkov. Zároveň sa zaväzujeme vytvoriť priaznivé podmienky pre osobnú bezpečnosť, posilnenie hospodárskeho postavenia, začlenenie a sociálnu súdržnosť v spoločenstvách s cieľom zabezpečiť udržateľnosť reintegrácie migrantov po návrate do ich krajín pôvodu.
//Záväzok štátu postarať sa o migrantov aj keď daný štát opustia + zodpovednosť za riziko ak migranti utrpia nenapraviteľnú ujmu + záväzok štátu vytvárať priaznivé podmienky v cudzích štátoch do ktorých sa migranti vracajú//
Nasledujúce opatrenia slúžia k plneniu tohto záväzku:
//Bez súhlasu migranta nebude možná deportácia//
//Migrant bude môcť byť vrátený až po súhlase krajiny z ktorej prišiel alebo do ktorej ide//
//Návrat migranta bude monitorovaný zvlášť vytvorenými mechanizmami//
CIEĽ 22: Zaviesť mechanizmy prenositeľnosti nárokov na sociálne zabezpečenie a získaných výhod
38. Zaväzujeme sa pomôcť migrujúcim pracovníkom na všetkých úrovniach zručností získať prístup k sociálnej ochrane v cieľových krajinách a profitovať z prenosnosti uplatniteľných nárokov na sociálne zabezpečenie a získať výhody v krajinách ich pôvodu alebo keď sa rozhodnú začať pracovať v inej krajine.
//Štát bude mať povinnosť zabezpečiť všetky výhody pre migranta a následne tieto výhody zachovať aj po návrate migranta do domovskej krajiny//
Nasledujúce opatrenia slúžia k plneniu tohto záväzku:
//Pri poskytovaní sociálnych výhod nebude môcť byť rozlišované či ide o migranta alebo občana štátu//
//Migrant bude mať nárok na dôchodky alebo iné zaopatrenia aj po návrate do svojej krajiny, čo môže pôsobiť ako vábnička pre ďalších migrantov keďže rozdiely dôchodkov medzi európskymi a africkými štátmi sú značné//
CIEĽ 23: Posilniť medzinárodnú spoluprácu a globálne partnerstvá pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu
39. Zaväzujeme sa navzájom podporovať pri realizácii cieľov a záväzkov stanovených v tomto globálnom rámci prostredníctvom posilnenej medzinárodnej spolupráce, revitalizovaného globálneho partnerstva a v duchu solidarity, opätovne potvrdzujúc ústredný charakter komplexného a integrovaného prístupu na uľahčenie bezpečnej, usporiadanej a legálnej migrácie a uznávajúc, že všetci sme krajinami pôvodu, tranzitu a cieľa. Ďalej sa zaväzujeme prijať spoločné opatrenia na riešenie výziev, ktorým čelia jednotlivé krajiny, aby realizovali tento globálny rámec a zdôraznili špecifické výzvy, ktorým čelia najmä africké krajiny, najmenej rozvinuté krajiny, vnútrozemské rozvojové krajiny, malé ostrovné rozvojové štáty a krajiny so strednými príjmami. Zároveň sa zaväzujeme podporovať vzájomne sa posilňujúcu povahu medzi Globálnym rámcom a existujúcimi medzinárodnými právnymi a politickými rámcami, a to zosúladením realizácie tohto globálneho rámca s takýmito rámcami, ako Agenda 2030 pre udržateľný rozvoj, ako aj s Akčnou agendou z Addis Abeby a ich akceptovanie, že migrácia a udržateľný rozvoj sú viacdimenzionálne a vzájomne závislé.
//Štát sa zaväzuje byť krajinou tranzitu a cieľa pre migrantov//
Nasledujúce opatrenia slúžia k plneniu tohto záväzku:
Realizácia
40. Na účinnú realizáciu globálneho rámca je potrebné spoločné úsilie na globálnej, regionálnej, národnej a miestnej úrovni vrátane koherentného systému OSN.
41. Zaväzujeme sa, že splníme ciele a záväzky uvedené v globálnom rámci v súlade s našou víziou a hlavnými zásadami, a to prijatím účinných krokov na všetkých úrovniach a vo všetkých fázach s cieľom uľahčiť bezpečnú, usporiadanú a legálnu migráciu. Globálnu dohodu budeme realizovať v rámci našich krajín a na regionálnej a globálnej úrovni, berúc do úvahy rozdielne národné skutočnosti, kapacity a úroveň rozvoja a rešpektujúc národné politiky a priority. Opätovne potvrdzujeme náš záväzok voči medzinárodnému právu a zdôrazňujeme, že globálny rámec musí byť realizovaný spôsobom, ktorý je v súlade s našimi právami a povinnosťami podľa medzinárodného práva.
42. Globálny rámec budeme realizovať prostredníctvom posilnenej bilaterálnej, regionálnej a multilaterálnej spolupráce a revitalizovaného globálneho partnerstva v duchu solidarity. Budeme pokračovať v budovaní existujúcich mechanizmov, platforiem a rámcov na riešenie migrácie vo všetkých jej rozmeroch. Uznávajúc kľúčovú úlohu medzinárodnej spolupráce pre účinné plnenie cieľov a záväzkov sa budeme snažiť posilniť našu angažovanosť na formách spolupráce a pomoci sever-juh, juh-juh alebo na trojstrannej spolupráci a pomoci. Naše úsilie o spoluprácu v tomto smere bude zosúladené s Agendou 2030 pre udržateľný rozvoj a s Akčnou agendou z Addis Abeby.
43. Rozhodli sme sa vytvoriť mechanizmus budovania kapacít v Organizácii Spojených národov, ktorý bude vychádzať z existujúcich iniciatív, ktoré podporia úsilie členských štátov pri realizácii globálneho rámca. Umožňuje to členským štátom, Organizácii spojených národov a ďalším príslušným zainteresovaným stranám vrátane súkromného sektora a dobročinným nadáciám, dobrovoľne prispievať technickými, finančnými a ľudskými zdrojmi s cieľom posilniť kapacity a podporiť spoluprácu viacerých partnerov.
Mechanizmus budovania kapacít bude pozostávať z nasledujúceho:
· ) Globálnej platformy poznatkov ako okamžite prístupného otvoreného zdroja údajov, ktorá bude:
· slúžiť ako úložisko existujúcich dôkazov, postupov a iniciatív
//Všetky informácie o plnení migračných záväzkov jednotlivými štátmi budú ukladané a kontrolované//
44. Globálny rámec budeme realizovať v spolupráci a partnerstve s migrantmi, občianskou spoločnosťou, organizáciami migrantov a diaspóry, organizáciami založenými na vierovyznaní, miestnymi orgánmi a komunitami, súkromným sektorom, odbormi, poslancami, národnými inštitúciami pre ľudské práva, Medzinárodným červeným krížom a hnutím Červeného polmesiaca, s akademickou obcou, médiami a ďalšími príslušnými zainteresovanými stranami.
45. Vítame rozhodnutie generálneho tajomníka o vytvorení tzv. Migračnej siete Organizácie Spojených národov s cieľom zabezpečiť účinnú a koherentnú celo-systémovú podporu pre realizáciu, vrátane mechanizmu budovania kapacít, ako aj následnej kontroly a hodnotenia Globálneho rámca, ako reakcia na potreby členských štátov. V tejto súvislosti berieme na vedomie, že:
46. Vyzývame generálneho tajomníka, s odvolaním sa na Migračnú sieť, aby každoročne podával Valnému zhromaždeniu správu o realizácii Globálneho rámca, činnosti systému OSN v tejto oblasti, ako aj o fungovaní inštitucionálnych dohôd.
47. Majúc na zreteli dôležitú úlohu procesov a platforiem riadených štátom na celosvetovej a regionálnej úrovni pri napredovaní medzinárodného dialógu o migrácii, vyzývame Globálne fórum o migrácii a rozvoji, regionálne konzultačné procesy a ďalšie globálne, regionálne a subregionálne fóra poskytovať platformy na výmenu skúsenosti s realizáciou globálneho rámca, vymieňať si osvedčené postupy v oblasti politík a spolupráce, podporovať inovatívne prístupy a posilňovať partnerstvá viacerých zainteresovaných strán sústredených na základe špecifických tém/otázok.
KONTROLA A HODNOTENIE
48. Prehodnotíme pokrok dosiahnutý na miestnej, národnej, regionálnej a globálnej úrovni pri realizácii globálneho rámca v rámci OSN prostredníctvom prístupu vedeného štátom a za účasti všetkých príslušných zainteresovaných strán. Na účely kontroly a hodnotenia si dohodneme medzivládne opatrenia, ktoré nám pomôžu pri plnení našich cieľov a záväzkov.
49. Vzhľadom na to, že medzinárodná migrácia si vyžaduje fórum na celosvetovej úrovni, prostredníctvom ktorého môžu členské štáty preskúmať pokrok v realizácii a upraviť smerovanie práce Organizácie
Spojených národov sme sa rozhodli, že:
50. Vzhľadom na skutočnosť, že väčšina medzinárodnej migrácie prebieha v rámci regiónov, pozývame relevantné subregionálne, regionálne a medziregionálne procesy, platformy a organizácie vrátane regionálnych Ekonomických komisií Organizácie Spojených národov alebo regionálnych konzultačných procesov, aby sa vyjadrili k realizácii Globálneho rámca v rámci príslušných regiónov, začínajúc v roku 2020 a striedavo s rokovaniami na celosvetovej úrovni v štvorročnom intervale, s cieľom účinne informovať každé rokovanie Medzinárodného fóra pre posudzovanie migrácie, za účasti všetkých príslušných zainteresovaných strán.
51. Vyzývame Globálne fórum o migrácii a rozvoji, aby poskytlo priestor na každoročnú neformálnu výmenu informácií o realizácii Globálneho rámca a podalo správu o zisteniach, osvedčených postupoch a inovatívnych prístupoch k Medzinárodnému fóru na posudzovanie migrácie.
52. Uznávajúc dôležité príspevky iniciatív pod vedením štátov v oblasti medzinárodnej migrácie, pozývame fóra, ako napríklad Medzinárodný dialóg o migrácii Medzinárodnej organizácie pre migráciu, regionálne konzultačné procesy a iné, aby prispeli do Medzinárodného fóra pre posudzovanie migrácie poskytovaním relevantných údajov, dôkazov, osvedčených postupov, inovatívnych prístupov a odporúčaní, ktoré súvisia s realizáciou globálneho rámca o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii.
53. Vyzývame všetky členské štáty, aby čo najskôr vypracovali ambiciózne národné reakcie na realizáciu Globálneho rámca a aby pravidelne a inkluzívne vyhodnocovali pokrok na národnej úrovni, napríklad prostredníctvom dobrovoľného vypracovania a používania národného plánu realizácie. Takéto hodnotenia by mali vychádzať z príspevkov všetkých príslušných zainteresovaných strán, ako aj z parlamentov a miestnych orgánov a mali by slúžiť na účinné poskytovanie informácií o účasti členských štátov na medzinárodnom fóre pre sledovanie migrácie a na iných príslušných fórach.
54. Žiadame predsedu valného zhromaždenia, aby začal a uzavrel v roku 2019 otvorené, transparentné a inkluzívne medzivládne konzultácie s cieľom určiť presné formy a organizačné aspekty Medzinárodného fóra pre posudzovanie migrácie a vysvetliť, ako príspevky regionálnych hodnotení a ďalších relevantných procesov budú informovať Fórum, ako prostriedok na ďalšie posilnenie celkovej účinnosti a konzistencie kontroly a hodnotenia, ktoré sú uvedené v Globálnom rámci.