Kremel o zatknutí Assanga: Nezlučiteľné s princípmi slobody médií

13.04.2019

Události spojené se zatčením zakladatele WikiLeaks Juliana Assange jsou neslučitelné se zásadami svobody a imunity médií, řekl tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. 

"Z našeho pohledu se to absolutně neslučuje s ideály svobody tisku, svobody sdělovacích prostředků a nedotknutelnosti sdělovacích prostředků, takže se opět opakujeme a očekáváme, že budou respektována všechna zákonná práva Assange," řekl v pátek Peskov novinářům.

"Jedná se o nezávislý zdroj informací (pozn. WikiLeaks), který pronásledují," dodal.

Zatčení Assange

Zakladatel WikiLeaks byl ve čtvrtek zatčen v Londýně poté, co mu Ekvádor odmítl udělit diplomatický azyl z důvodu opakovaného porušování mezinárodních úmluv.

Assange byl zatčen na základě zatykače vydaného v roce 2012 za to, že se nedostavil k britskému soudu. Zatykač na něj vydalo také Švédsko (na základě obvinění ze znásilnění) a Spojené státy (na základě obvinění ze dohody s bývalým vojákem a zveřejnění oficiálních dokumentů, které ukradl).

Jak uvedl ekvádorský prezident Lenín Moreno, britské úřady slíbily, že Assange nebude vydán do země, kde by mohl čelit mučení nebo trestu smrti.

Soudní jednání tohoto případu se budou konat 2. května. Do 12. června musí Spojené státy poskytnout Spojenému království všechny dokumenty ohledně jeho vydání.

Kauza Assange

Assange se proslavil množstvím publikací, včetně o amerických vojenských operacích v Afghánistánu a Iráku a o podmínkách, ve kterých přebývají vězni v Guantanamu.

Když se o Assange začaly zajímat americké úřady, zakladatel WikiLeaks přijel v roce 2010 do Švédska, kde chtěl získat ochranu. Následně byl obviněn ze sexuálních trestných činů, které Assange popírá.

Švédský soud jej prohlásil za mezinárodně hledanou osobu, pak byl Assange zadržen v Londýně, ale propuštěn na kauci. Od roku 2012 se Assange schovával v ekvádorském velvyslanectví v britském hlavním městě.