Opatrenie proti koronavírusu ktoré vláda “nikdy“ neurobí

14.03.2020
Zdravé pľúca proti pľúcam fajčiara
Zdravé pľúca proti pľúcam fajčiara

V poslednom čase mnohé vlády prijímajú opatrenia ktoré majú za ciel spomaliť šírenie chrípky s názvom koronavírus. Poďme sa najprv pozrieť čím sa vlastne koronavírus líši od sezónnej chrípky: Najzásadnejší rozdiel je v tom že koronavírus primárne napáda plúca človeka, zatiaľ čo iné typy chrípky sa môžu zameriavať na iné orgány ako srdce, ladviny... Čo môže spôsobiť, že aj zdravému človeku ktorý podcení obyčajnú chrípku môže táto chrípka sadnúť na srdce a v lepšom prípade to môže spôsobiť trvalé poškodenie tohto orgánu, v niektorých prípadoch aj smrť. Štatistiky odhadujú úmrtnosť na obyčajnú chrípku 1% (na Slovensku to je 800 úmrtí ročne).

V prípade koronavírusu je ale predpokladaná úmrtnosť* až dva a pol krát väčšia (2,5%). Ako vieme koronavírus rovnako ako aj sezónna chrípka si vyberá obete hlavne z radov ludí s podlomením zdravím, čo sú najčastejšie starý ludia, a ludia trpiaci rôznymi zdravotnými problémami. To je aj dôvod prečo sú počas chrípkovej sezóny v prvom rade zakázané návštevy nemocníc.

Ale otázka je, prečo tá väčšia úmrtnosť? 1% obyčajná chrípka / 2,5% koronavírus. Akú skupinu ludí zasahuje koronavírus ktorú až tak nezasahuje obyčajná chrípka? Odpoveď už bola naznačená: Keďže korovavírus zasahuje na rozdiel od obyčajnej chrípky hlavne plúca. Tak touto novou ohrozenou skupinou sú ludia s oslabenými/poškodenými plúcami. Čo sú predovšetkým fajčiari, ktorých je v našej spoločnosti viac než dosť (ich počet je väčší ako astmatikov a ludí s inými druhmi poškodenia pľúc).

To že fajčiari sú táto problémová skupina ktorá zvyšuje úmrtnosť nad priemer obyčajnej chrípky svedčia aj tieto fakty:

Je vedecky dokázané že zápal pľúc: pneumónia." Môže byť vírusového alebo bakteriálneho pôvodu. V prípade oslabených a starších ľudí môže byť príčinou smrti, napr. ako komplikácia chrípky. U fajčiarov je znížená obranyschopnosť dýchacích ciest, sú náchylnejší na respiračné ochorenia." Zdroj: https://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/12768-plucam-najvaecsmi-ublizuju-cigarety/

"U fajčiarov sa cigaretový dym usadzuje v dýchacích cestách, to poškodzuje ich vrchnú vrstvu a tým vzniká zvýšená náchylnosť na infekcie pľúc a priedušiek. Ukončenie fajčenia znižuje riziko pľúcnej infekcie" Zdroj: https://www.rozdychajto.sk/images/public/brozury/Zapal-pluc.pdf

Zdravé pľúca proti pľúcam fajčiara
Zdravé pľúca proti pľúcam fajčiara

"Keďže koronavírus Covid-19 je respiračným ochorením a často spôsobuje zápal pľúc, výskyt fajčenia v anamnéze môže zvýšiť riziko závažnejších respiračných ťažkostí alebo zápalu pľúc," upozorňuje odborníčka, s ktorou súhlasí aj špičkový doktor v Británii Chris Whitty.

Profesor Robert Dingwall, odborník v oblasti verejného zdravia na Univerzite Nottingham Trent sa pripája k odborníkom: "Vážne zdravotné problémy sú pravdepodobnejšie u silných fajčiarov. Avšak, v zásade akékoľvek predchádzajúce poškodenie pľúc toto riziko zvyšuje. Ak máte poškodené pľúca, trpeli ste na pľúcne ochorenie pneumoniokózu alebo fajčíte, určite je dôvod na obavy."

"Prví dvaja pacienti, ktorí zomreli vo Wu-chane, boli dlhodobí fajčiari. Navyše, po vykonaní analýzy prvých 8 000 prípadov koronavírusu, ktorí spravili vedci z Číny a USA, sa zistilo, že muži boli s väčšou pravdepodobnosťou diagnostikovaní s týmto ochorením a mali príznaky vrátane pneumónie. Čína má v skutočnosti najväčšiu populáciu fajčiarov na svete - predstavuje takmer tretinu fajčiarov na svete, pričom dve percentá tvoria ženy." Zdroj: https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1003167/1867025/ZLOZVYK--ktory-zvysuje-riziko-nakazy-koronavirusom--Odstrante-ho-a-zachrante-si-zdravie

Preto sa vynára otázka, prečo vláda vydáva opatrenia ktoré spôsobujú našej spoločnosti obrovské ekonomické straty (čo sa prejaví znížením životnej úrovne ludí), ale pritom na obmedzenie fajčenia alebo nebodaj jeho zákaz ani len nepomyslí?! Pričom keby nebolo fajčiarov tak počet ťažkých priebehov a úmrtí na koronavírus by mohol byť ovela nižší.


* Predpokladaná úmrtnosť: predpokladaný počet nakazených (pretože nie každý nakazený sa prizná) a počet mŕtvych

MVPNNAJvKZ