Pozor, niektoré antibiotiká postihujú svaly, kĺby, zmysli a nervový systém!

29.03.2019

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varuje před nebezpečnými chinolonovými a flurochinolonovými antibiotiky. Ty mohou uživatelům způsobit závažné nežádoucí účinky, které postihují zejména svaly, klouby, nervový a smyslový systém. Píše o tom portál HN Online. 

Na Slovensku je registrováno 34 přípravků s obsahem ofloxacinu, ciprofloxacinu, pefloxacinu, norfloxacinu, levofloxacinu a moxifloxacinu, pro které budou platit omezení indikací. Ústav o tom informuje na svém webu.

"Při užívání těchto antibiotik byly zaznamenány závažné nežádoucí účinky, jakými jsou zánět nebo přetržení šlach, bolesti a otoky kloubů, potíže s chozením, brnění končetin, pálivá bolest, únava, deprese, problémy s pamětí, spánkem, zrakem a sluchem a změna chuti a čichu," uvádí SÚKL.

Flurochinolonová antibiotika jsou širokospektrální antibiotika s velmi dobrou účinností. Na Slovensku jde proto o často používané léky. Nežádoucí účinky se podle SÚKL mohou projevit do dvou dnů od zahájení léčby, ale i několik měsíců po ukončení léčby.

Ústav také zdůraznil, aby pacienti přestali užívat fluorochinolonová antibiotika a navštívili svého lékaře, pokud ucítí první náznaky napadení šlach, například při bolesti nebo otoku. Také pokud cítí bolest, mravenčení, pálení, svědění, necitlivost nebo slabost v končetinách. Stejně tak mají udělat při otoku plece nebo končetiny, v případě potíží s chozením, únavy nebo pokud se cítí deprimovaní. Rovněž v případě problémů s pamětí nebo se spánkem nebo pokud si všimnou změny zraku, sluchu, chuti či čichu.

Za pět let SÚKL evidoval v souvislosti s flurochinolonovými antibiotiky už 258 hlášení nežádoucích účinků, z toho 110 závažných. Z uvedeného počtu hlášení bylo pět hlášení poslaných od farmaceutických firem.