Za jaké přestupky mohl být člověk vězněn u teroristů v Sýrii?
Hlasité rozhovory, "skandál na veřejnosti" - za tyto a jiné přestupky mohl člověk v syrských oblastech, které ještě nedávno kontrolovali teroristé, "skončit na policii" nebo být dokonce uvězněn. Svědčí o tom dokumenty, které dostal k dispozici zpravodaj agentury Sputnik.
Tyto dokumenty zůstaly po teroristických skupinách, které dříve působily na severozápadě provincie Aleppo. Ty zřídily jakousi obdobu soudního systému založeného na svérázném výkladu šaríi.
Velkou část nalezených dokumentů představují povolení k propuštění dříve zatčeného občana. Zapisovaly se do nich osobní údaje člověka, který byl předveden před "náboženský soud" teroristů: datum narození, jméno a příjmení, konkrétní obvinění, datum uvěznění a datum propuštění.
Teroristé si vykládali zákony svérázně. Jeden občan byl například "podezírán z obtěžování za pomoci aplikace WhatsApp" a hrozilo mu bičování nebo uvěznění. V nalezených dokumentech se popisuje také mnoho jiných, neméně zajímavých obvinění. Za důvody jako "hlasitě mluvil v době půstu", "dělal skandál na veřejnosti" či za "cizoložství" se člověk mohl dostat za mříže na několik týdnů. Ten seznam je dlouhý a přestupky byly velmi různé.
A přitom za opravdu těžké zločiny mohl člověk dostat stejný trest, jako i za milostné styky. Třeba jistý Murad Chattáb, obžalovaný z vraždy, strávil podle dokumentů ve vězení pouhých pět měsíců - od 21. února až do 12. července 2015.
Není jasné, odkud pocházela informace, na jejímž základě byly podezřelé osoby zatýkány - zda od "policie" teroristických skupin nebo od udavačů. Z dokumentů je jasné jen to, že "zákony" extremistů trpělo velmi mnoho lidí.
O svéráznosti "soudního systému" teroristů svědčí, mimo jiné, i "žádosti o zmírnění trestu". Třeba jistý Muhammad Vachdžúdž "soudci" píše, že byl odsouzen k půlročnímu vězení a 150 ranám bičem, a byl mu zabaven jeho osobní notebook. Neprojevuje přitom nesouhlas s rozsudkem, jen prosí, aby mu vrátili majetek, a píše, že je ochoten za něj dokonce zaplatit.
"Sděluji vám, že je v tomto notebooku uložena informace, kterou potřebuji pro svou práci v opravně mobilních telefonů. Je to pro mě zdroj příjmů, a prosím vás, abyste mi zmírnili trest a notebook vrátili - zaplatím za něj v hotovosti," píše Vachdžúdž.
Není však známo, zda bylo jeho žádosti vyhověno - odpověď "soudce" na tento dopis v dokumentech chybí.
Civilisté, kteří opustili Idlibskou zónu deeskalace a přešli na území kontrolované syrskou vládou, promluvili o zvěrstvech teroristů. Nedávno nebezpečné území opustily desítky lidí.
Několik desítek lidí mohlo opustit obce Idlibské zóny deeskalace, které kontrolují teroristé. Mezi uprchlíky byli pouze muži, kteří s sebou neměli nic kromě lehkých věcí a dokumentů. Vyvezení majetku teroristé neumožnili.
"Je to tam hodně špatné. Nenechají nás normálně žít, berou nám peníze, domy i nábytek. Kdykoliv nás mohou zavřít do vězení, pokud projevíme odpor," řekl novinářům jeden z uprchlíků Fawzi Gamal.
Tito lidé dokázali své rodiny dostat do bezpečí před vyostřením situace v Idlibské zóně deeskalace. Většinou se civilisté snaží dostat do Aleppa, protože tam je možné najít bydlení a práci, pro děti jsou tam školy. Ale dospělé muže teroristé zpravidla nenechali odejít, snažili se je donutit, aby vstoupili do jejich řad.
"K nám se tam chovají jako ke zvířatům. Je to tam velmi nebezpečné. Doufám, že naše armáda všechny tyto země brzy vrátí Sýrii," uvedl další uprchlík Mahmood Nashif.
Tomuto osvobození předcházela společná práce důstojníků ruského Centra pro usmíření znesvářených stran v Sýrii, úřadů provincie, duchovních lídrů a vlivných šejků. U východu ze zóny deeskalace na civilisty čekaly speciálně připravené autobusy, které byly na cestě do Aleppa doprovázeny ruskými vojenskými policisty.
V Aleppu mnohé muže vítali děti a vnuci, které kvůli válce neviděli několik let. Úřady slíbily, že vyřeší problémy s dokumenty a najdou práci v odvětví všem, kteří o to budou stát. Ve městě jsou nyní potřeba specialisté ve všech sférách, v první řadě ve stavebnictví a průmyslu.