Anglická banka odmítla vydat Venezuele 1,2 miliardy USD ve zlatě

27.01.2019

Anglická banka zamítla žádost venezuelského prezidenta Nicoláse Madura o vydání 1,2 miliardy USD ve zlatých prutech, oznámila agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje. 

Dříve bylo oznámeno, že Caracas chce, aby mu bylo navráceno 550 milionů USD ve zlatých prutech z Anglické banky. Podle informace agentury Reuters jde o 14 tun zlata. Realizace těchto plánů byla pozdržena o dva měsíce kvůli problémům s pojištěním, které je nutné pro přepravu velkého nákladu zlata. 

Nejmenovaný zdroj agentuře sdělil, že rozhodnutí nevydávat zlato bylo přijato poté, co vysocí američtí úředníci včetně ministra zahraničních věcí Mike Pompea a poradce prezidenta USA pro národní bezpečnost Johna Boltona vyvinuli nátlak na své kolegy ve Velké Británii.

Bloomberg uvádí, že američtí úředníci se teď pokoušejí předat majetek Venezuely Juanu Guaidóvi, který se prohlásil za dočasného prezidenta.

Sám Guaidó označil rozhodnutí Anglické banky za ochranu venezuelských aktiv. "Už nedovolíme žádné zneužití ani krádež peněz určených na potraviny, léky a na budoucnost našich dětí", napsal na Twitteru.

Maduro prohlásil, že on je ústavní prezident, zatímco předseda opozičního parlamentu je "loutka USA". Kromě toho zrušil diplomatické vztahy s USA a požádal americké diplomaty, aby opustili zemi během 72 hodin. Ministr zahraničních věcí USA Mike Pompeo však odmítl respektovat tento požadavek a prohlásil, že Maduro nemá právo přijímat takové rozhodnutí.