Až tretina slovenských podnikateľov v prieskume priznala že musia podvádzať

20.07.2019

Média přicházejí s informacemi o tom, že každý třetí slovenský podnikatel přiznává, že nedokáže podnikat bez porušování zákonů. Důvodem je zejména jejich množství a časté změny. 

Ilustračná fotka
Ilustračná fotka

Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu názorů podnikatelů na kvalitu podnikatelského prostředí, který uskutečnilo Sdružení podnikatelů Slovenska.

Navzdory několika protibyrokratickým balíčkům a deklaracím politiků vnímá většina oslovených podnikatelů podmínky pro podnikání hůře než v době, kdy s podnikánímzačínali.

"Podnikatelské prostředí v SR se nachází v natolik špatném stavu, že jediným způsobem, který může přinést citelné zlepšení podmínek pro podnikání, je radikální snížení množství regulací spolu s radikálním snížením administrativní zátěže," prohlásil prezident sdružení Ján Oravec.

Více než polovina slovenských byznysmenů uvedla jako důvod, proč není nemožné dodržovat zákony, jejich časté změny, které nelze pravidelně sledovat. Kromě toho přibližně polovina respondentů považuje za důvod nedodržování zákonů jejich nejednoznačnost.

Podle slov Oravce podnikatel může dělat jen to, co mu dovolí úředník a politik, a zájmy většiny byznysmenů jsou na okraji pozornosti vlády i parlamentu.

"Úspěch politických stran v blížících se parlamentních volbách bude záviset i na jejich schopnosti oslovit velké skupiny voličů, jejichž problémy politika dlouhodobě ignorovala. Na Slovensku je určitě takovou skupinou kategorie domácích podnikatelů. Jen fyzických osob coby podnikatelů je na Slovensku asi 350 000," podotkl Oravec.

Rovněž prezident sdružení zdůraznil, že hospodářskou politiku je třeba začít dělat zásadně jinak. Domnívá se, že jejím klíčovým cílem se musí stát zvyšování konkurenceschopnosti slovenské ekonomiky.

Oravec považuje za důležité, aby ambice v sociální a ekologické oblasti byly v souladu s možnostmi ekonomiky, ne na její úkor.