Boli zverejnené štáty ktoré budú obnovovať Sýriu

04.11.2018

Po osvobození většiny území Sýrie od teroristů začal Damašek hledat příležitosti realizovat projekty spojené s obnovou infrastruktury země. Syrská vláda poznamenává, že zdaleka ne všichni budou moci vstoupit na syrský trh. 

Poradce syrské Rady ministrů Abdel Qader Azuz řekl, že obnovovat infrastrukturu Sýriebudou ty země, které poskytly Damašku podporu během války.

"Dáváme přednost hlavním syrským spojencům, především Rusku a Íránu. Odborníci právě z těchto zemí obnovují a financují projekty ve strategicky důležitých oblastech, například v energetice."

Ty státy, které pomáhaly teroristům, nebudou pracovat v Sýrii, řekl Abdel Kader Azíz. Ti, kdo se pokusí stanovit politické podmínky pro Damašek výměnou za pomoc, také nebudou mít povolení. "Mezinárodní společenství je zodpovědné za válku v Sýrii, takže musí zaplatit kompenzaci. Mělo by vytvořit mezinárodní fond, který pomůže Damašku k rekonstrukci. Ale všechny výdaje musí být koordinovány se syrskou vládou."

Abdel Kadir Azíz se domnívá, že určitě najdou potřebné peníze.

"Hodně syrských podnikatelů žije v zahraničí," naznačil poradce. Práce budou prováděny samotnými syrskými dělníky, což výrazně sníží celkové náklady na práci.