Česi zistili ako ich ekonomiku vysávajú zahraničné firmy

15.04.2019

Zahraniční firmy vydělávají v Česku ohromné peníze. Novináři zjistili, kolik miliard si z ČR bere cizí kapitál a do jakých zemí proudí. 

Ilustračná fotka
Ilustračná fotka

Zahraniční firmy se v České republice cítí jako ryby ve vodě. Bohatnou z ekonomického růstu naší země. Za posledních pět let si z ČR odnesly každoročně stovky miliard. To je zásadní zpráva, která kazí radost z úspěchů české ekonomiky. Kam že ty peníze od nás odcházejí? Kolik to dělá? To zjistili čeští novináři. 

Český časopis Euro konstatuje smutnou zprávu: Česká republika zůstává dojnou krávou pro zahraniční společnosti i místní miliardáře, kteří stahují zisky do daňových rájů. Pouze v loňském roce objem vyplácených dividend do zahraničí dosáhl 294 miliard korun. Podobně tomu bylo také v předchozím roce a v roce, který mu předcházel a tak dále. Každoroční odliv zisků z Česka se drží okolo 250 miliard už od roku 2014. V roce 2016 ale dosáhl rekordních 314 miliard korun.

Kdo z toho má prospěch? Zejména ti zahraniční vlastníci, kterým se podařilo proniknout do třech odvětví. Nejvíc dividend vypumpovali majitelé bank a pojišťoven. V závěsu za nimi se drží automobilový průmysl a maloobchod spolu s velkoobchodem. Peníze odtud odtékají do Nizozemska (56,6 miliard korun) a Lucemburska (38,6 miliard). Vysoké sumy peněz směřují také do Německa (39,1 miliard), Rakouska (33,4 miliard) a Francie (22,4 miliard).

Peníze propadají jako sítem a v české ekonomice zůstávají jen střídmé kousky. Objem reinvestovaného zisku poslední čtyři roky roste, ale zdaleka nedosahuje výše prostředků, které skončily v zahraničí. Toť suchá fakta. Teď příklad, jak to funguje v praxi. Máte, vážení čtenáři, účet v České spořitelně? Gratulujeme. Hlavní akcionář, rakouská Erste Group, spolkne většinu dividend, jinak řečeno miliard, které jste spořitelně pomohli vydělat.

Podle propočtů by přitom tato částka stačila k tomu, aby se důchody téměř zdvojnásobily nebo k tomu, aby byla podpořena dostupnost bydlení, nebo abychom nejezdili po tankodromech, ale kvalitních silnicích a dálnicích.