Čínské námořnictvo se stalo největším na světě

23.05.2019

Námořnictvo Čínské lidové osvobozenecké armády se stalo největším na světě a v počtu bojových lodí předstihlo Námořnictvo Spojených států. Informuje o tom portál Popular Mechanics. 

Ilustračná fotka
Ilustračná fotka

Uvádí se, že počet čínských bojových lodí (včetně letadlových lodí, křižníků, torpédoborců, fregat, korvet, ponorek a výsadkových lodí) dosáhl 300, což je o 13 lodí více, než mají USA. Třetí místo drží Námořnictvo Ruska (83 lodí), Velké Británie (75) a Austrálie (48).

Základem čínské vojenské flotily je 119 lodí (23 torpédoborců, 59 fregat a 37 korvet) a 76 ponorek.

Podle Centra strategických a mezinárodních výzkumů, na který se odvolává Popular Mechanics, má čínské námořnictvo v současnosti více bojových lodí než Německo, Indie, Španělsko a Velká Británie dohromady.

Uvádí se však, že kvantitativní převaha Námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády není totožná s kvalitativní, protože hlavní nárůst čínského loďstva je způsoben loděmi, z nichž mnohé nejsou vhodné pro dálkové expedice.

10. května 2019 noviny Global Times informovaly, že Čína spustila na vodu hned dva raketové torpédoborce projektu 056D.

Dříve 23. dubna Čína oslavila 70. výročí založení svého námořnictva. Během námořní přehlídky veřejnosti byly demonstrovány nové válečné lodě, včetně torpédoborce projektu 055 Nan-čchang, který je zařazen na seznam největších válečných lodí na světě, které nepatří k letadlovým lodím. Ministerstvo obrany Číny informovalo, že se v blízké budoucnosti torpédoborec stane součástí námořních sil země.

Během přehlídky prezident Číny Si Ťin-pchnig uvedl, že čínský lid miluje mír a prahne po něm. A dodal, že Čína bude neochvějně pokračovat v mírovém rozvoji. Těmito slovy reagoval na obavy ohledně vojenských cílů své země. Spojené státy spolu se zeměmi, které s Čínou sdílejí námořní hranice, znepokojuje rostoucí aktivita čínského námořnictva ve sporných vodách v Jihočínském moři. Americké válečné lodě zde provádějí pravidelné hlídky, aby zajistily princip svobodné plavby.