Čo zostalo z najmodernejšej a najväčšej nemocnice na Slovensku

23.06.2019

V následujúcom videu uvidíme ako vyzerá projekt obrovskej nemocnice Rázsochy v Bratislavskej časti Lamač ktorá sa začala budovať za vlády komunistickej strany Československa v roku 1987 ako štátny projekt obsahujúci fakultnú nemocnicu, posluchárne, laboratóriá, internáty. Nemocnica bola dokončená na 90%, v niektorých častiach bola nainštalovaná vzduchotechnika, okná, kotolňa. Vo vysokom štádiu dokončenia bola aj trafostanica a čistička odpadových vôd.

V roku 1997 Mečiarova vláda rozšírila projekt o jednotku intenzívnej starostlivosti, heliport a príjazdovú rampu pre vozidlá rýchlej záchrannej služby.

Do stavby sa preinvestovali zhruba 2 000 000 000 Sk (cca 65 miliónov eur). Financovanie stavby bolo prvou Dzurindovou vládou zastavené. Situáciu sa pokúšali zachrániť aktivisti z mestskej časti Bratislava Lamač, ktorí v roku 2001 chceli investície zachrániť a dobudovať hrubú stavbu aspoň ako vedecko-technický park. Neúspešne. Pre kritiku verejnosti si tento zámer osvojil aj magistrát hlavného mesta, projekt však len "vzal na vedomie" a odvtedy je odložený.