Der Tagesspiegel: Místo jednotné armády potřebuje EU společný evropský dům s Ruskem

18.11.2018

Před volbami do Evropského parlamentu prožívá EU svou nejhlubší krizi, píše na stránkách novin Der Tagesspiegel politička Levicové strany Německa Heike Hänselová. 

Tři desetiletí "neudržitelného neoliberalismu" způsobila vážné problémy: nezaměstnanost, nízkou porodnost, nedostatek bytů a lékařské péče. A pravicoví extremisté "se zarážejícím úspěchem" využívají těchto problémů v politickém boji. Ale místo řešení těchto problémů vedení EU pouze komplikuje situaci tím, že snižuje výdaje na sociální účely a zvyšuje na vojenské. "Tato politika bude mít katastrofální následky, a to nejen pro ty, kteří žijí v EU," je přesvědčena autorka. 

V listopadu 2017 přijala většina členských zemí unie rozhodnutí o vytvoření takzvané obranné struktury PESCO, připomíná Hänselová. Tato iniciativa zavazuje evropské státy k tomu, aby podstatně zvýšily své vojenské výdaje. Evropská myšlenka je stále méně chápána jako sociální projekt a stále více jako vojenský, konstatuje levicová politička.

Navíc francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová vyzývají k vytvoření jednotné armády EU, která bude čelit Rusku, Číně a USA. Podle názoru autorky však nepomůže "vojenský eurošovinismus" změnit existující světový řád, ale jen vyprovokuje konflikty a připraví země o cenné zdroje.

Evropská politika potřebuje "radikální restart", píše Hänselová. Podle jejích slov je třeba utrácet méně peněz na "nesmyslné a nebezpečné závody ve zbrojení" a investovat více prostředků do sociální sféry a ekologie. Lidé v Německu a v Evropě potřebují nikoliv zbraně, armádu a silnice, které vydrží tank, ale práci, stabilní sociální systém a důstojné platy. "Místo evropské armády potřebujeme společný evropský dům s Ruskem," píše v závěru Heike Hänselová.