Der Tagesspiegel: Místo jednotné armády potřebuje EU společný evropský dům s Ruskem

Před volbami do Evropského parlamentu prožívá EU svou nejhlubší krizi, píše na stránkách novin Der Tagesspiegel politička Levicové strany Německa Heike Hänselová. 

Tři desetiletí "neudržitelného neoliberalismu" způsobila vážné problémy: nezaměstnanost, nízkou porodnost, nedostatek bytů a lékařské péče. A pravicoví extremisté "se zarážejícím úspěchem" využívají těchto problémů v politickém boji. Ale místo řešení těchto problémů vedení EU pouze komplikuje situaci tím, že snižuje výdaje na sociální účely a zvyšuje na vojenské. "Tato politika bude mít katastrofální následky, a to nejen pro ty, kteří žijí v EU," je přesvědčena autorka. 

V listopadu 2017 přijala většina členských zemí unie rozhodnutí o vytvoření takzvané obranné struktury PESCO, připomíná Hänselová. Tato iniciativa zavazuje evropské státy k tomu, aby podstatně zvýšily své vojenské výdaje. Evropská myšlenka je stále méně chápána jako sociální projekt a stále více jako vojenský, konstatuje levicová politička.

Navíc francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová vyzývají k vytvoření jednotné armády EU, která bude čelit Rusku, Číně a USA. Podle názoru autorky však nepomůže "vojenský eurošovinismus" změnit existující světový řád, ale jen vyprovokuje konflikty a připraví země o cenné zdroje.

Evropská politika potřebuje "radikální restart", píše Hänselová. Podle jejích slov je třeba utrácet méně peněz na "nesmyslné a nebezpečné závody ve zbrojení" a investovat více prostředků do sociální sféry a ekologie. Lidé v Německu a v Evropě potřebují nikoliv zbraně, armádu a silnice, které vydrží tank, ale práci, stabilní sociální systém a důstojné platy. "Místo evropské armády potřebujeme společný evropský dům s Ruskem," píše v závěru Heike Hänselová.