Do sýrskej provincie Dajr az-Zaur sa vrátilo už 1,2 miliónov ludí

12.02.2019

Téměř 1,2 milionu obyvatel syrské provincie Dajr az-Zaur se vrátilo do svých domovů po osvobození provincie od teroristů ze skupiny Islámský stát, prohlásila kancelář syrského ministerského předsedy.

Ilustračná fotka
Ilustračná fotka

"Vítězství syrské vládní armády a opatření, která byla přijata úřady pro obnovení každodenního života a základních služeb obyvatelstvu, usnadnila návrat syrských nucených přesídlenců do svých domovů. V provincii Dajr az-Zaur činí počet lidí, kteří se tam vrátili po osvobození, 1,183 milionu lidí, před osvobozením tam žilo pouhých 155 tisíc lidí", uvádí se ve zprávě pro tisk kanceláře syrského premiéra.

Počet škol se zvýší ze 100 na 265, do školy chodí 93,3 tisíc dětí, zatímco před osvobozením bylo ve městě 38 tisíc žáků.

Obyvatele provincie obsluhuje 29 zdravotních středisek a tři mobilní nemocnice se 149 lékaři, zatímco v době, kdy provincii kontrolovala organizácia Islamský štát (IS), bylo v ní pouhých osm nemocnic a 40 lékařů.

A přitom není zatím pod kontrolou úřadů celá tato provincie - území na západním břehu Eufratu kontrolují většinou arabsko-kurdské oddíly Syrských demokratických sil (SDF), které bojují se zbytky IS.

Na jeseň roku 2014 zahájili bojovníci teroristické organizace Islámský stát blokádu města. O tři roky později blokádu prolomila syrská vládní vojska za podpory ruských leteckých sil a město bylo úplně osvobozeno 3. novembra 2017.