Evropský parlament šokovalo množství zbraní vyrobených v EU v rukou teroristů

13.11.2018

Tento týden se poslanci Evropského parlamentu sejdou na plenárním zasedání ve Štrasburku a budou diskutovat o širokém okruhu otázek, včetně vývozu zbraní. 

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Návrh zprávy o vývozu zbraní, který bude předložen na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku tento týden, nabízí zahájení vyšetrovania toho, jak zbraně vyrobené v EU končí v rukou teroristů na Blízkém východě. 

Jeden z dokumentu, který předložila německá poslankyně Sabine Lösingová, uvádí, že Evropský parlament je "šokován" množstvím zbraní a střeliva vyráběných v EU, které byly nalezeny v rukou IS (teroristická organizace zakázaná v Rusku) v Sýrii a v Iráku.

Návrh zprávy zdůrazňuje, že některé členské státy EU, včetně Bulharska a Rumunska, nevyužily společnou pozici v souvislosti s další dopravou zbraní, což je v rozporu s certifikáty koncových uživatelů.

Dokument dále navrhuje, aby bylo povinné pro členské státy EU "odmítnout vývozní licenci, pokud existuje zjevné riziko, že vojenská technologie nebo vybavení, které má být vyvezeno, by mohlo být zneužité".

Evropský parlament "vyzývá všechny členské státy, aby v budoucnu odmítly podobnou dopravu, zejména do USA a Saúdské Arábie," píše se v návrhu.

Syrská média v minulosti už několikrát uvedla, že armáda země objevila rozsáhlé zásoby zbraní, střeliva, vozidel a dalších vojenských prostředků, které byly vyrobeny v USA, Evropě a Izraeli během prohlídky regionů osvobozených od teroristů.