Každý šestý obyvatel EU trpí psychickou poruchou

23.11.2018

Problémy s duševním zdravím trpí každý šestý obyvatel Evropské unie. Uvádí se to ve společné zprávě Evropské komise a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, která byla zveřejněna ve čtvrtek. Informovala o tom televizní stanice Euronews.

Podle uvedených informací je tento problém nejzávažnější ve Finsku, Nizozemsku, Francii, Irsku a Portugalsku. Jedná se především o takové onemocnění jako jsou deprese, neurózy a poruchy zapríčinené užíváním alkoholu a drog.

Ve zprávě se uvádí, že tato situace má vliv i na hospodářství, kde ročně způsobí škody v hodnotě 600 miliard eur. To představuje 4 % HDP Evropské unie.

Podla názoru odborníkov je to částečně zapríčinené problémami v zaměstnání. Dále je to spojeno se značnými náklady na různé programy sociálního pojištění, stejně jako na lékařskou pomoc pacientům.

V souvislosti s tím autoři zprávy vyzývají úřady k tomu, aby problémům duševního zdraví věnovaly větší pozornost. Tyto problémy se totiž příliš často přehlížejí, a to bez ohledu na vážné škody, které způsobují nejen lidským životům, ale také ekonomice.