Košický samosprávny kraj ponúkol odkúpenie oceliarní U. S. Steel Košice za jedno euro

23.09.2019

Predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka ponúkol odkúpenie oceliarne U. S. Steel Košice za jedno euro. Dočasným vstupom do podniku chce kraj podľa pondelkového vyjadrenia predísť následkom negatívneho vývoja v závode, najmä prepúšťaniu ďalších zamestnancov 

Predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka
Predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka

"Vzhľadom na predchádzajúcu diskusiu o investičnom dlhu a ekonomických problémoch, s ktorými U. S. Steel bojuje, sme vedeniu spoločnosti ponúkli pomocnú ruku. Aby sme predišli následným problémom a uchránili zamestnanosť v kraji, zatiaľ neoficiálne sme ponúkli odkúpenie závodu U. S. Steel Košice za obdobných podmienok ako v srbskom Smederevo, kde prešli oceliarne do rúk verejného sektora za jeden dolár," uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Ako dodal, košický manažment o predaji rozhodnúť nemôže, americké vedenie korporácie sa však bude touto ponukou zaoberať, keď bude doručená oficiálne.

V prípade košického závodu vidí vedenie KSK podobný vývoj, ktorý vyvrcholil koncom januára 2012 v bývalých oceliarňach U. S. Steel v Srbsku, v Železara Smederevo. "V srbskej fabrike sa znížil dopyt pre nedostatočné investície do modernizácie, následne nastalo prepúšťanie zamestnancov a zadlženie fabriky. Podobný vývoj so znepokojnením sledujeme aj tu, preto chce vedenie KSK podať pomocnú ruku a predísť ešte horšej situácii," informovala hovorkyňa predsedu KSK Anna Činčárová.

KSK má obavu o ďalší osud fabriky U. S. Steel Košice, ktorá je najväčším zamestnávateľom v kraji. Oceliarne ohlásili do konca roka 2021 odchod 2500 zamestnancov. "V závode a jeho dcérskych spoločnostiach pracuje celkovo 12.000 ľudí, preto sa tejto situácii nemôžeme nečinne prizerať. Máme obavu o zachovanie konkurencieschopnosti podniku, o jeho dlhodobé prežitie a tiež o zachovanie zamestnanosti v kraji," povedal Trnka.

S predstaviteľmi oceliarní inicioval minulotýždňové stretnutie, kde sa informoval o súčasnej situácii v podniku a tiež o vízii spoločnosti. Za najväčší súčasný problém závodu označil prezident U. S. Steel Košice James Bruno takzvané environmentálne dane Európskej únie. Výrobcovia z EÚ sa cítia byť týmito poplatkami diskriminovaní, producenti ocele z krajín mimo Únie majú voči nim konkurenčnú výhodu.

Podobne opisuje príčiny aj premiér Peter Pellegriny, ktorý skonštatoval že americký majitel si v dobrých časoch odvádzal miliardový zisk do zahraničia namiesto toho aby investoval do modernizácie.