Lavrov: Kyjevský minister zahraničia porušuje Minské dohody

12.02.2022

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Viktorovič Lavrov, komentuje nebezpečnú situáciu ohladom odmietania plnenia Minských dohôd Kyjevom.

Ruský minister zahraničných vecí - Sergej Viktorovič Lavrov
Ruský minister zahraničných vecí - Sergej Viktorovič Lavrov

"Ministr zahraničních věcí (Kyjev) Kuleba výslovně prohlásil, že žádný přímý dialog s Doněckem a Luhanskem nebude, protože o takovém dialogu se v minských dohodách nehovoří. To je, chápete, již zcela určitě Goebbelsova škola nebo to dokonce předčí umění hlavního propagandisty Třetí říše, protože s nevinnou tváří lhát, popírat to, co je schváleno Radou bezpečnosti (OSN) a napsané černé na bílém, a přitom si vůbec nedělat starosti s tím, že Londýn, Paříž, Berlín nebo Washington ho upozorní na jeho chybu, to je samozřejmě docela pohodlná pozice pro demagogy, kteří nyní trvají na tom, že mají pravdu, snaží se přepsat minské dohody," řekl po jednání Lavrov. 

Lavrov dodal, že během jednání připomněl britské ministryni zahraničí Liz Trussové, že kyjevský prezident Volodymyr Zelenskyj i jeho ministři i jeho tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov veřejně prohlašují, že nebudou dodržovat minské dohody


Kyjev se plnou parou chystá k válce, řekl šéf ruské vnější rozvědky Naryškin

Kyjevská vláda se připravuje k válce v Donbasu, na kontaktní linii soustředila všechny bojeschopné jednotky Ozbrojených sil Ukrajiny, řekl v rozhovoru pro MK ředitel ruské Služby vnější rozvědky Sergej Naryškin.

"Co je cílem? Předpokládám, že zničit lidové republiky. A to vše s cílem zatáhnout Rusko do vnitroukrajinského konfliktu," řekl Sergej Naryškin.

Podle něj nacionalisté a západní mentoři tlačí kyjevského prezidenta Volodymyra Zelenského do války. 

"Dochází k masivnímu přesunu stovek tun vojenské techniky a munice z amerických základen v Evropě, z Velké Británie, Kanady. Roste kontingent poradců a instruktorů ze speciálních sil NATO. 

Existují dokonce informace o výskytu mnohonárodních oddílů džihádistických militantů," uvedl šéf zahraniční zpravodajské služby. Dodal, že do konfliktní zóny dorazili i novináři, aby připravili falešné příběhy. 

"Na demarkační linii v Donbasu se připravují provokace SBU a Ozbrojených sil Kyjeva a jejich 'dokumentace' ve stylu falešných 'bílých přileb' v Sýrii. Kontingent 'propagandistických sil rychlého nasazení' západních médií se tam mnohonásobně rozrostl," zdůraznil Naryškin.

"Jediný způsob, jak vyřešit tento konflikt, je diplomatická cesta. To je cesta přes realizaci souboru opatření k realizaci minských dohod," zdůraznil ředitel Služby vnější rozvědky. 

Dodal, že Moskva nikdy nepěstovala a nepěstuje plány na invazi na Ukrajinu. 

"Viděli jsme, víme, jak se tato nehorázná lež, a přitom velmi nebezpečná lež začala šířit z druhé strany Atlantiku a této lži se chytili v řadě západních hlavních měst," řekl Naryškin. 

Dále uvedl, že kyjevská vláda chápe, co ji čeká v případě vojenského dobrodružství. 

"Není v zájmu národů Ukrajiny ani Ruska, aby se plameny války rozhořely. Důsledky pro všechny budou v každém případě těžké," zdůraznil. 

Moskva se podle něj snaží obnovit dobré vztahy mezi zeměmi, ale tomu brání neschopnost kyjevských úřadů se dohodnout, protože jsou vedeny nacionalisty a západními mentory a nejsou schopny samostatného rozhodování.