Maria Butinová pred súdom USA priznala vinu

15.12.2018

Ruska Maria Butinová přiznala vinu ze spiknutí za účelem poškození USA. U soudu potvrdila, že se spiknutí účastnila od začátku roku 2015 do začátku roku 2018. 

Maria Butinová
Maria Butinová

Mária Butinová je už niekoľko mesiacov držaná a vypočúvaná vo väznici USA. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil "navzdory tomu, že Butinová přistoupila na dohodu a přiznala se, stále ji drží v hrozných podmínkách."

"Naši diplomaté navštívili Marii Butinovou včera. Nachází se stále ve velmi nestandardních podmínkách, takových, jaké jsou obvykle používány pro extrémně nebezpečné pachatele. Opět jsme požadovali, aby byla převedena do společných prostor," řekl Lavrov. 

"Nachází se v hrozných podmínkách. Už několik měsíců na ni používají různé druhy mučení. Například ji pouští na procházku uprostřed noci, aby násilně přerušili její spánek, nebo jí umisťují na samotku a mnoho dalších. Mám důvod se domnívat, že účelem těchto podmínek, které pro ni byly vytvořeny, bylo podlomit její vůli a přinutit ji přiznat se k tomu, čeho se pravděpodobně nedopustila. Ale toto je její rozhodnutí, uděláme všechno, abychom ochránili práva naší občanky a aby se mohla vrátit domů co nejdříve," zdůraznil ruský ministr zahraničí.

Butinová byla obviněna ze spiknutí s cílem práce agenta zahraniční vlády bez registrace na americkém ministerstvu spravedlnosti a také z toho, že pracovala jako zahraniční agentka.

Ruska přiznala vinu u amerického soudu v jednom bodě obvinění (spiknutí za účelem poškození USA). Zpočátku čelila odsouzení až na 15 let ve vězení. Dohoda se soudem však znamená, že čelí maximálně pětiletému vězení a ve skutečnosti může být termín mnohem menší. Butinová také slíbila spolupracovat v rámci vyšetřování.

Než byla Butinové položena otázka o přiznání viny, tak jí soudkyně Tanya S. Chutkan položila řadu otázek, aby se formálně přesvědčila, že obviněná je při smyslech a v dobrém zdravotním stavu, aby mohla přijmout rozhodnutí o přiznání viny. 

"Chápete, že v případě přiznání viny můžete být deportována do Ruska hned po vynesení rozsudku?" řekla soudkyně. 

Advokát Rusky dříve oznámil, že nedělala nic nezákonného a její kontakty v USA jsou vysvětleny studiem na místní univerzitě na oboru mezinárodních vztahů. V soudních dokumentech advokáti označili Butinovou naivní studentkou, která známým vyprávěla o nutnosti zlepšit vztahy Ruska a USA, ale vůbec tuto myšlenku nechtěla prosazovat tajně jménem ruských oficiálních osob.