Minister USA: "Žiadne jedlo, Žiadne lieky, A teras už ani žiadna elektrina, ďalšie na rade je Žiadny Maduro"

08.03.2019

Po sankciách pristupuje USA k ďalším krokom. Venezuelská národní elektrárenská společnost informovala o sabotáži v jedné z největších vodních elektráren Guri. Elektrická válka, kterou vyhlásily Spojené státy, neuspěje. Reagoval venezuelský prezident Nicolás Maduro. 

Okolnosti incidentu, k němuž došlo v elektrárně Guri, se však neuvádí. Noviny Nacional napsaly, že výpadky elektřiny byly zaznamenány v 21 státech Venezuely z celkového počtu 23 států. A to včetně hlavního města Caracasu. Bylo zastaveno metro a došlo také k poruchám mobilního spojení.  

"V Guri došlo k sabotáži. (...) Jde o součást elektrické války proti státu. A to nepřipustíme! Pracujeme na obnovení dodávek elektřiny," oznámila společnost na Twitteru. 

"Elektrická válka vyhlášená americkými imperialisty proti našemu lidu bude odražena. Nic a nikdo neporazí Chávezův lid," napsal Maduro na svém Twitteru a odkázal tak na svého předchůdce Huga Cháveze.

Na výpadek reagoval i americký ministr zahraničí Mike Pompeo, podle kterého se jedná o výsledek nekompetentní vlády Nicolase Madura.

"Za výpadek proudu a devastaci, která škodí obyčejným venezuelským občanům, nemohou USA. Nemůže za to Kolumbie a nemohou za to ani Ekvádor, Brazílie, Evropa nebo kdokoli jiný. Výpadky proudu a hlad jsou výsledkem nekompetence Madurova režimu," napsal Pompeo na Twitteru.

Další jeho tweet byl však mnohem výhružnější: "Žádné jídlo, žádné léky, žádná elektřina. Pak nebude žádný Maduro."

V lednu roku 2016 byla elektrárna Guri, která se nachází ve státě Bolívar, považována za čtvrtou největší elektrárnu tohoto typu na světě. Předběhla ji jen čínská elektrárna Tři soutěsky, brazilsko-paraguayská Itajpú a čínská Xiloudu.

​Dodávky elektřiny již byly obnoveny na východě země. Ve společnosti Corpoelec přitom uvedli, že dodávky by měly být zcela obnoveny v noci na pátek nebo v pátek.