Miroslav Lajčák: Spoločnosť na slovensku na prijímanie migrantov neni pripravená

15.01.2019

Přijímání migrantů není pro Slovensko politicky a společensky přijatelné, uvedl slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák pro tiskovou agenturu APA před návštěvou Vídně, kde se má setkat s ministryní zahraničí Karin Knesslovou. 

Miroslav Lajčák
Miroslav Lajčák

"Pro Slovensko není politicky a společensky přijatelné přijímat migranty. Společnost na to není připravena," cituje Lajčáka APA. Slovenský ministr zároveň vyzval k nalezení evropského řešení, které bude přijatelné pro všechny. 

"Pokud chceme mít fašistickou vládu, pak je jen třeba Slovensko nutit přijímat tyto lidi proti vůli 99 procent. Ať se nám to líbí, nebo ne, taková je teď realita," oznámil Lajčák. Podle něj je však Slovensko připraveno nadprůměrně přispívat do pohraniční agentury Evropské unie Frontex nebo do unijních fondů pro Afriku.

"Evropská komise bohužel udělala obrovskou chybu, když věřila, že tuto citlivou záležitost vyřeší byrokratickým, mechanickým opatřením, jako je přerozdělování. Evropě byla způsobena velká politická újma. Opravdu to vrátilo stereotypy starých a mladých členských států, Západu a Východu. A vznikla hluboká nedůvěra mezi občany a institucemi. Musíme EU opět sjednotit. A to se nikdy nestane, pokud jedna skupina členů bude jiným vnucovat své řešení," varoval Miroslav Lajčák.

Slovenský ministr zahraničí také vyjádřil politování, že Slovensko, stejně jako USA, Česko, Rakousko nebo Maďarsko, nepřijalo globální migrační pakt.

"Jsem velmi zklamán z toho, že moje země se připojila k tomuto klubu. Nejsem hrdý na to, že je Slovensko v této skupině zemí, protože je to skupina, která stojí na špatné straně dějin," oznámil Lajčák.