"Nastal čas, aby Spojené štáty vystúpili z týchto smiešnych nekonečných vojen“, prehlásil Trump o sťahovaní vojakov zo Sýrie

08.10.2019

"Spojené štáty mali byť v Sýrii 30 dní, a to bolo prehlásené pred mnohými rokmi. Zostali sme a dostali sme sa hlbšie než sme chceli," uviedol Trump v pondelok vo svojom príspevku na Twitteri, práve keď sa americké jednotky umiestnené v severovýchodnej Sýrii stiahli zo svojich pozícií. 

Prezident USA: Donald Trump
Prezident USA: Donald Trump

"Kurdi bojovali pri našom boku, ale my sme na oplátku investovali množstvo peňazí do ich zbraní a vybavenia. Bojujú s Tureckom už desaťročia. Nastal čas, aby sme vystúpili z týchto smiešnych nekonečných vojen,a priviedli našich vojakov späť domov," prehlásil Trump.

"Turecko, Európa, Sýria, Irán, Irak, Rusko a Kurdi budú teraz musieť prísť na to, čo chcú robiť so zajatými bojovníkmi ISIS vo svojom "susedstve". Sme vzdialení 7000 míľ, ale ak sa k nám priblížia, ISIS znova rozdrvíme," dodal americký prezident.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tvrdí, že chce na severovýchode Sýrie zriadiť "bezpečnú zónu" pre takmer dva milióny z celkovo vyše 3,6 milióna sýrskych utečencov, ktorí v súčasnosti stále žijú na území Turecka. Zriadenie takejto zóny je "nevyhnutné" tak pre Sýrčanov, ako aj mier v regióne, uviedlo v pondelok turecké ministerstvo obrany.

Sýrskí Kurdi uviedli, že Washington nesplnil svoj záväzok chrániť ich pred tureckými útokmi.

Kurdské sily sú pritom americkí spojenci, ktorí zohrávali kľúčovú rolu pri bojoch v Sýrii. Spojené štáty majú v Sýrii asi tisíc vojakov, ale len približne dve desiatky odsunuli z pohraničnej oblasti, a to pre ich vlastnú bezpečnosť, uviedlo ministerstvo zahraničia.

Po obvineniach zo strany Kurdov, že ich Spojené štáty "bodli do chrbta" a kritike naprieč americkým politickým spektrom, Trump varoval Turecko, aby nezneužilo jeho rozhodnutie, lebo by mohol "zničiť a vyhladiť" ich ekonomiku.

V ďalších tweetoch napísal, že Turecko nemá spraviť nič mimo rámec toho, "čo považujeme za humánne" a bude mať "veľký problém", pokiaľ "zraní niekoho z našich ľudí".

Turecko považuje kurdské milície v Sýrii za teroristov a v minulosti opakovane hrozilo, že na nich zaútočí.