Nový svetový rád – časť 1: Banky obmedzujú hotovostné výbery, Matovič chce sledovať vašu polohu, Merkelová už pristúpila na obmedzenie pohybu...

23.03.2020

Nemecké banky

Niektoré banky a sporiteľne znížili limity na výber hotovosti. Noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung sa odvolávajú na čitateľov, ktorí uvádzajú, že z ich bánk nebolo možné získať sumy 10 000 eur alebo viac. Ako príklad noviny uviedli banky v Hamburgu, Heidelbergu, Stuttgartu a Severnom Porýní-Vestfálsku.

Po zastavení verejnej prevádzky v pobočkách bánk nebolo taktiež možné z bankomatov vybrať viac ako 1 000 eur. Na jednej strane banky uvádzajú ako dôvod obmedzenia bezpečnostné dôvody - čím vyvstáva otázka, či je úlohou banky o tom rozhodovať. Na druhej strane chcú zabrániť nedostatku hotovosti na svojich pobočkách.

Deutsche Bundesbank (Spolková banka Nemecka) v utorok zdôraznila, že jej trezory sú dobre naplnené a ľudia sa nemusia obávať, že by peniaze v hotovosti mohli chýbať.

www.hlavnespravy.sk/uz-zacalo-banky-obmedzuju-hotovostne-vybery/2093125#

Súkromie má ísť bokom

Pokiaľ SMS správy s upozorneniami zaberať nebudú, do praxe chce Igor Matovič zaviesť aj využívanie lokalizácie, aby vedeli, či sa ľudia zdržiavajú tam, kde majú.

"Nebudeme chrániť záujem nezodpovedného človeka. V každej krízovej situácii sa musia chrániť tí, ktorí sú zodpovední, a tí, čo sú nezodpovední, nech idú cez palubu. Jeho záujem určite chrániť nebudeme. Právo na ochranu súkromia teraz musí ísť zo stola dole, lebo jednoducho vyšší záujem je verejný záujem," povedal Matovič.

Doplnené 19:20: Minister zdravotníctva Marek Krajčí na tlačovej konferencii doplnil, že by zároveň chceli dáta od mobilných operátorov spájať s výsledkami testov konkrétnych osôb. Dostali by tak lepší prehľad o vývoji epidémii na Slovensku. Je k tomu treba ale väčší rozsah testovania ľudí. Matovič priblížil, že tak budú vedieť identifikovať potenciálne ohniská nákazy a postupne ich "vypínať".

https://zive.aktuality.sk/clanok/146000/premier-pripusta-monitorovanie-polohy-cez-operatorov-na-kontrolu-karanteny-ak-zlyhaju-sms-reakcie/

Merkelová je v karanténe

Nemecko ako jedna z mála štátov nezaviedla tvrdé represívne opatrenia. Pričom Angela Merkelová vyhlásila že táto koronárna chrípka tak či tak zasiahne okolo 60% obyvateľstva. Toto platilo až do včerajšieho dňa keď sa Merkelová dostala do karantény po tom čo jej bola v piatok podaná vakcína proti pneumokokovej infekcii. Ako vyhlásil hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert: "Očkujúci doktor bol nakazený". Po tomto incidente aj Merkelová podľahla tlaku a v nedeľu uzavrela dohodu s premiérmi všetkých spolkových krajín na prísnych obmedzeniach pre pohyb Nemcov.

https://www.aktuality.sk/clanok/775534/koronavirus-v-nemecku-prisne-obmedzia-socialne-kontakty/

https://www.aktuality.sk/clanok/775575/koronavirus-angela-merkelova-ide-do-domacej-karanteny/