OSN: Američané spolu s afghánskou armádou zabili více civilistů než Talibán

04.05.2019

Americká armáda spolu s afghánskými ozbrojenými silami mají na svědomí více civilních obětí než Talibán. Vyplývá to z poslední zprávy OSN. Celkový počet obětí konfliktu však klesá. 

Ilustračná fotka
Ilustračná fotka

Během prvních tří měsíců tohoto roku americké a afghánské jednotky zabily 305 civilistů, zatímco povstalci z hnutí Talibán mají na svědomí 227 lidských životů. Tyto údaje uveřejnila Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) ve své zprávě.

"UNAMA vyzývá afghánské národní bezpečnostní síly a mezinárodní vojenské síly, aby provedly vyšetřování údajných obětí mezi civilisty, její výsledky zveřejnily a obětem poskytly kompenzace," stojí ve zprávě.

UNAMA tvrdí, že většina civilistů zahynula během leteckých úderů nebo pátracích a výzvědných operací, které prováděly převážně afghánské síly.

Přesto v porovnání s prvními třemi měsíci loňského roku celkový počet civilních obětí v Afghánistánu klesl, a to až o 23 %. Podle zprávy UNAMA příčinou může být snížení počtu sebevražedných útoků. Loni v Afghánistánu bylo celkem zabito 3 804 civilistů, což je největší počet za posledních deset let.

V březnu list New York Times informoval, že Spojené státy chystají stáhnout své jednotky z Afghánistánu během tří až pěti let. Američtí představitelé provedli sérií rozhovorů se zástupci Talibánu v katarském hlavním městě Dauhá. Podle navrženého mírového plánu Spojené státy v příštích několika měsících stáhnou polovinu svých sil čítajících 14 tisíc vojáků. Dále pak dojde k postupnému stažení zbylých sedm tisíc amerických vojáků a 8 600 příslušníků mezinárodních sil.