Pán Matovič My sme zodpovedný ale inak ako by ste chceli

22.10.2020

Pán Matovič hovoríte nám, že keď si vyberáte medzi Životom a Slobodou vyberiete si Život. Pán Matovič toto môže povedať len hlúpy človek. Normálny vie, že tak ako nám je zbytočná Sloboda bez Života tak nám je zbytočný Život bez Slobody. Preto v čase krízy múdry človek bude hladať riešenie na záchranu Slobodného života. Už Benjamin Frenklin v roku 1755 povedal "Tí, čo sa dokážu vzdať základnej slobody, aby získali trochu dočasnej bezpečnosti, nezaslúžia si ani slobodu ani bezpečnosť."

Ilustračná fotka
Ilustračná fotka

Pán Matovič tvrdíte nám že iná možnosť ako zvoliť si jednu z týchto dvoch zlých možností: "Smrť alebo Obmedzenie slobody" neexistuje. Tak sa na to pozrime

  • Máme tu ludí ktorý sa boja o svoje zdravie = Ohrozený ludia
  • A Zvyšok obyvatelstva ktorých Slobodu obmedzujete aby ste chránil Ohrozených ludí

Normálny človek si položí otázku: Ako pomôcť Ohrozeným luďom ochrániť sa pred nákazou?

Mňa napadá riešenie ale chcem aby ste sám posúdil či sa mýlim alebo nie.

Je v možnostiach štátu dodať každému Ohrozenému človeku celotvárovu masku? Pričom dýchacia maska je účinnejšia ako nejaké rúška a respirátory.

Táto maska by chránila každého Ohrozeného človeka ktorý by potreboval ísť medzi iných ludí. A to neni všetko: ďalšia velmi lacná a účinná ochrana je obyčajná igelitová pláštenka ktorú by Ohrozený ludia pri návrate domov jednoducho hodili do vane a vysprchovali alebo iba zavesili na balkón (keďže vírusy po určitom čase zomierajú).

Pri zamýšľaní sa do detailov by mohlo niekoho napadnúť čo z imobilnými luďmi? Veď tí sa nedokážu chrániť ani len takýmto spôsobom. Ale pýtam sa: Chodia imobilný ludia do spoločnosti? Nie. My navštevujeme ich a preto je samozrejmé, že ako hostia budeme dodržiavať pravidlá domácich. Takže je prirodzené, že ak pôjdeme za imobilným prispôsobíme sa my jemu. Ale pokial by on chcel ísť do spoločnosti tak nemôžeš Igor všetkých ostatných ludí pod hrozbou pokút nútiť prispôsobiť sa mu. Práve naopak, ponúkni Ohrozeným luďom pomocnú ruku a zabezpeč im ochranné prostriedky namiesto toho aby si šikanoval všetkých ostatných. Neobmedzuj Slobodu aby si zachránil Život. Pokial si múdry Zachraňuj Život tak aby si neobmedzoval Slobodu.

A prečo je v nadpise že "sme zodpovedný ale inak"?

Pretože ty Igor vidíš zodpovednosť v tom že my zdravý ludia budeme nosiť náhubky a budeme nútiť nosiť náhubky naše deti aj na čerstvom vzduchu (pričom človek bez čerstvého vzduchu sa stáva mrzákom a dieťa predovšetkým).

Kdežto my vidíme zodpovednosť v poskytnutí možnosti každému zraniteľnému človeku chrániť sa. A tá možnosť existuje! Kto sa chce chrániť možnosť má. Tak keď chceš pomôcť, pomáhaj takýmto spôsobom. Pretože len múdry dokáže pomáhať a neškodiť zároveň.


© Text je volne kopírovatelný

MVPNNAJvKZ