"Ponaučenie z Brexitu je, že musíme krajiny EÚ ešte viac zbaviť suverenity"

03.02.2020

Belgický expremiér a bývalý šéf liberálnej frakcie v europarlamente, Guy Verhofstadt vyhlásil, že ponaučenie z Brexitu nie je viac suverenity pre členské štáty, ale naopak, krajinám Európskej únie treba suverenitu ešte viac oklieštiť a Európsku úniu federalizovať, aby sa nemohlo stať, že si ešte nejaká krajina zmyslí vystúpiť z EÚ 

Guy Verhofstadt
Guy Verhofstadt

Mnohí odborníci sa zhodujú, že ponaučením z Brexitu je, že Brusel musí viac počúvať hlasy z členských krajín, prípadne dať im viac suverenity. Niektorí europoslanci sú však iného názoru.

Jednou z najznámeších tvárí eurofederalistov je bývalý belgický premiér a šéf europarlamentnej liberálnej frakcie v rokoch 2009 až 2019, Guy Verhofstadt.

Verhofstadt odmieta predstavu, že lekciou, ktorú si možno vziať z brexitu, je prenesenie moci späť na národné štáty.

Ten v európskom parlamente zhodnotil, že ponaučením, ktoré si musíme vziať z brexitu, je, že Brusel musí presadzovať "viac Európy" odobrať ešte viac suverenity národným štátom. Informuje portál Breitbart.

"Vážení kolegovia, ponaučenie nemá byť zrušenie únie, ako tvrdia niektorí. Ponaučením je veľká reforma únie. V nasledujúcich rokoch je potrebné vytvoriť skutočnú úniu. To znamená úniu bez možnosti vybrať si z čoho vystúpime, kam vstúpime a predovšetkým bez pravidiel jednomyseľnosti a bez práva veta," povedal Verhofstadt.

Tento eurokrat sa už dlhodobo zasadzuje za zníženie demokratického rozhodovania jednotlivých krajín s cieľom dať Bruselu viac právomocí a vytvoriť akýsi európsky superštát.

Dve také práva, ktoré ešte stále majú krajiny EÚ, sú právo veta a jednomyseľnosť, čo znamená, že všetky krajiny na Európskej rade sa musia pred prijatím návrhu dohodnúť, aby ho schválili. Bez jednomyseľnosti a bez práva veta by EÚ mohla presadiť rôzne reformy bez súhlasu demokraticky zvolených predstaviteľov jednotlivých krajín, a tak by vnútila svoje rozhodnutia európskym krajinám v celom bloku.

Eurokrat Verhofstadt dospel k záveru: "Iba potom môžeme konať, iba potom môžeme hájiť naše záujmy a hájiť naše hodnoty. Problém, ktorý sme videli v súvislosti s brexitom, je nedostatok efektivity. "