Porošenko podepsal dekret o vyhlášení válečného stavu na Ukrajině

26.11.2018

Ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal výnos o rozhodnutí Rady národní bezpečnosti a obrany (SNBO) o zavedení válečného stavu v zemi v souvislosti s incidentem v Černém moři, který ještě více vyostřil vztahy Moskvy a Kyjeva, uvádí se v pondělí na webu prezidenta. Vojenský stav bude aktivován až po schválení Nejvyšší radou. 

Toto vyhlásenie nasledovalo po sérií udalostí ktoré sa začali v nedelu 25.11.2018.

Nedela ráno:

 • Pohraniční stráž ruské Federální služby bezpečnosti (FSB) na Krymu informuje: "Dnes ráno kolem 7.00 hod (moskevského času, pozn. red.) tři lodě ukrajinského námořnictva, v rozporu s články 19 a 21 Úmluvy OSN o námořním právu vymezující právo pobřežního státu na zajištění bezpečnosti v námořním prostoru, překročily státní hranici Ruské federace a vstoupily tak do dočasně uzavřeného prostoru teritoriálních vod Ruské federace."
 • Vyhlásenie Ruských úradov ktoré nasledovalo po tomto incidente: "Kerčský průliv, který spojuje Černé a Azovské moře, byl uzavřen pro plavbu civilních lodí. (Oznámil Alexej Volkov, generální ředitel společnosti Krymské námořní přístavy.)

  Toto rozhodnutí bylo přijato z bezpečnostních důvodů."

Nedela večer:

 • Oddělení pro styk s veřejností FSB sdělilo, že ukrajinské lodě Berdjansk, Nikopol a Jany Kapu, jež včera ráno narušily státní hranici Ruska, podnikly v 19:00 další pokus o protizákonné akce v ruských výsostných vodách. Ukrajinské lodě nereagovaly na zákonné požadavky lodí a motorových člunů pohraniční služby FSB a Černomořského loďstva ohledně okamžitého zastavení a prováděly nebezpečné manévry. Za účelem donucení ukrajinských vojenských lodí k zastavení byla použita zbraň. V důsledku byly ve výsostných vodách RF v Černém moři zadrženy všechny tři ukrajinské lodě. Tři ranění ukrajinští vojenští příslušníci byli ošetřeni. Jejich život není v ohrožení. Připomínáme, že ukrajinská strana zná pravidla plavby vojenských lodí přes výsostné vody RF v Černém moři a Kerč-Jenikalském průplavu. Tato pravidla dříve dodržovaly při mírových plavbách.

Pondelok ráno:

 • Rusko požádalo o naléhavou schůzku členů Rady bezpečnosti OSN, která by měla proběhnout v New Yorku v pondělí ráno v 11:00 (17:00 SEČ), na programu bude situace v Azovském moři, novinářům to oznámil zástupce stálého zástupce RF při OSN Dmitrij Poljanskij.

  "V souvislosti s nebezpečným vývojem situace v Azovském moři a následnými událostmi Rusko požádalo o naléhavé otevřené zasedání Rady bezpečnosti, které proběhne ráno 26. listopadu a na pořadu jednání bude podpora mezinárodního míru a bezpečnosti," uvedl Poljanskij.

  Zasedání je předběžně naplánováno na 17:00 českého času.

 • Ministerstvo zahraničí RF uvedlo, na co jsou zaměřeny akce Kyjeva: "Cíle (pozn. provokace) jsou jasné. Povzbudit Ukrajinu k vyhlášení válečného stavu, zmobilizovat protiruské nálady na Západě, zpřísnit protiruské sankce," řekl Karasin.

  "Na tomto pozadí je pro Porošenka zřejmě snadnější zahájení své předvolební kampaně," míní náměstek ruského ministra zahraničí.

 • "Výzvědné letadlo USA vstoupilo do prostoru nad Černým mořem. V 7:50 kyjevského času (6:50 SEČ) vzlétlo letadlo elektronické rozvědky amerických ozbrojených sil Boeing RC-135V s volacím signálem BASTE41 ze základny Souda Bay na ostrově Kréta v Řecku a vydalo se k Černému moři," praví se ve zprávě ukrajinského portálu. V 8:30 (7:30 SEČ), ukrajinský militantní portál píše že se letadlo nachází ve vzdušném prostoru Bulharska a směřuje k pobřeží Krymu.

Pondelok na poludnie:

 • Ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal výnos o rozhodnutí Rady národní bezpečnosti a obrany (SNBO) o zavedení válečného stavu v zemi v souvislosti s incidentem v Černém moři. Vojenský stav bude aktivován až po schválení Nejvyšší radou.

  "Zavést v platnost rozhodnutí Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny z 26. listopadu 2018 o mimořádných opatřeních na zajištění státní suverenity a nezávislosti Ukrajiny a zavedení vojenského stavu na Ukrajině," uvádí se v dokumentu.

  Také se uvádí, že vojenský stav bude na Ukrajině platit od 15:00 ukrajinského času (14:00 SEČ) 26. listopadu do 15:00 (14:00 SEČ) 25. ledna 2019.

  Služba bezpečnosti Ukrajiny bylo nařízeno přijmout bezodkladná opatření na posílení kontrarozvědky, protiteroristického a protidiverzního režimu a informační bezpečnosti.

 • Sputnik zverejnil video z incidentu: