Pred 55. rokmi bol zabitý prezident USA J. F. Kennedy

23.11.2018

22. novembra 1963 bol o 12:34 Kennedy pri návšteve texaského Dallasu cestou na letisko na Dealey Plaza zabitý ranami z pušky. Za strelcom bol označený Lee Harvey Oswald, bývalý príslušník United States Marine Corps, ktorého polícia hneď po čine zatkla a ktorý bol pri prevoze do väznice o dva dni neskôr - rovnako ako Kennedy - zastrelený. Zabil ho istý Jack Ruby, majiteľ nočného baru, ktorý svoj čin ospravedlňoval tvrdením, že chcel pomstiť prezidentovu smrť. Nečakaná smrť hlavného podozrivého spôsobila, že okolnosti zločinu zostali aj naďalej plné dohadov a nevysvetlených tajomstiev.

Vyšetrovanie Zvláštneho výboru pre vyšetrenie atentátu Snemovne reprezentantov (zkr. HSCA) (1976 - 1979) došlo k záveru, že vražda bola výsledkom "rozsiahleho sprisahania". Povaha tohto sprisahania však nebola vyjasnená a existuje len rad podozrení. V pozadí atentátu mohol stáť napríklad kubánsky režim Fidela Castra, Sovietsky zväz, kubánske komunity na území USA a ďalší, mafia. Podozrenie sa nevyhlo ani zložkám americkej vlády ako FBI, CIA a dokonca viceprezidentovi Lyndonu B. Johnsonovi, ktorý podľa ústavy po Kennedyho smrti prevzal úrad hlavy štátu.

V roku 1964 bol Lyndon B. Johnson veľkou väčšinou hlasov zvolený právoplatným prezidentom. Vyslúžil si však zo začiatku len nechuť, neskôr i organizovaný odpor kvôli vojne vo Vietname, proti ktorej protestovali najskôr len mladí, neskôr takmer celá Amerika.

Kennedyho brat Robert Kennedy kandidoval na prezidenta roku 1968. Držal sa zásad a politiky svojho brata - rovnako ako jeho brat predtým - znamenal nádej, vieru v lepšiu budúcnosť a hlavne ukončenie vojny vo Vietname. Ešte pred voľbami bol však, podobne ako jeho brat, zavraždený.

Posledný prejav Prezidenta Kenneedyho pred vraždou v následujúcom videu: