Putin: "Liberální myšlenka přežila sama sebe, protože byla v rozporu se zájmy drtivé většiny obyvatelstva"

30.06.2019

Na tiskové konferenci, která následovala po summitu G20 v japonské Ósace, ruský prezident Vladimir Putin odpověděl na žádost o vysvětlení svých slov v rozhovoru pro britský deník Financial Times o tom, že liberální myšlenka je zastaralá. 

Vladimir Putin
Vladimir Putin

Příznivci liberální myšlenky agresivně nutí svůj názor většině, je třeba být loajálnější a tolerantnější, řekl ruský prezident Vladimir Putin.

Dříve v rozhovoru pro deník Financial Times ruský lídr řekl, že liberální myšlenka přežila sama sebe protože byla v rozporu se zájmy drtivé většiny obyvatelstva. Putin zdůraznil, že právo na existenci mají všechny názory, včetně zastánců liberalismu, a je třeba dát příležitost existovat různým myšlenkám, ale najdôležitejšie je, aby se nezapomínalo na zájmy väčšiny obyvatelstva, pak podle něj nebude docházet k žádným vnitřním politickým otřesům.

Reakce na Putinovo prohlášení:

Výroky ruské hlavy státu vyvolaly rozsáhlou diskusi jak mezi politiky, tak novináři.

Zejména šéf Rady Evropy Donald Tusk nesouhlasil s Putinovým názorem na přetrvávající liberální myšlenku. Britský ministr zahraničí a kandidát na premiéra Jeremy Hunt uvedl, že právě takovým názorům čelí Británie. Francouzský prezident Emmanuel Macron je přesvědčen, že liberální demokracie může tomuto světu ještě hodně dát. Britský zpěvák a skladatel Elton John se obrátil na Putina a řekl, že kategoricky nesouhlasí s jeho názorem, že politiky multikulturní a sexuální rozmanitosti jsou zastaralé.