Putin poukázal na hlavný zdroj chudoby vo svete

09.06.2019

Pokusy o monopolizaci (privlastnenie si) novej technologickej vlny jsou hlavním zdrojem nestability ve světě, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru.

Vladimír Putin
Vladimír Putin

"Monopolizace vždy znamená koncentraci příjmů u několika málo lidí na úkor všech ostatních. A v tomto smyslu pokusy o monopolizaci nové technologické vlny, omezení přístupu k jejím plodům pre večšinu populace, vede k nové úrovni problému globální nerovnosti, jak mezi zeměmi a regiony, tak i uvnitř samotných států. A to, jak my dobře chápeme, je hlavním zdrojem nestability," prohlásil Putin na plenárním zasedání Petrohradského fóra.

"Podle všeho se formují, nebo probíhají pokusy o formování dvou světů, a mezi nimi nestále roste propast. Jedni mají přístup k nejlepším systémům vzdělání, ochrany zdraví, k moderním technologiím, a druzí nemají perspektivu, nemají šanci ani uniknout z chudoby, a někteří vůbec balancují na hraně přežívání," dodal ruský prezident Putin.

Ruský prezident dále zdůraznil, že dnes více než 800 milionů lidí ve světě nemají přístup k pitné vodě a asi 11 procent obyvatel planety trpí nedostatkem potravin.

"Systém, pokud je v něm stále více očividná nespravedlnost, nikdy nebude stabilní a rovnovážný," dodal Putin.