Putin: Rusko pozastavuje účast v dohodě o raketách stredného doletu

03.02.2019

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu prohlásil, že Rusko pozastavuje svou účast ve smlouvě o pozemných raketách doletu 500-5500 kilometrov (INF). Jedná se o reakci na rozhodnutí Spojených států od dané smlouvy odstoupit. 

"Američtí partneři oznámili, že pozastavují svou účast v dohodě. My ji rovněž pozastavujeme. Prohlásili, že se zabývají výzkumem a vývojem. My uděláme to stejné," oznámil Putin na setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a ministrem obrany Sergejem Šojgu.

Putin zdůraznil, že se Rusko nehodlá zapojit do nákladných závodů ve zbrojení a zeptal se ministra obrany, zda je možné přijmout opatření v rámci stávajícího rozpočtu. Šojguuvedl, že rezort obrany v nejbližších dnech provede úpravu rozpočtu, která umožní přijmout odvetná opatření ohledně nákladů naplánovaných na letošní rok.

Putin prohlásil, že Washington danou smlouvu již porušil.

Ruský prezident dále dodal, že Moskva je otevřena vůči novým návrhům a vyjednávání o smlouvě INF, ale oběma ministrům nařídil, aby tato jednání neiniciovali.

V pátek americký prezident Donald Trump oznámil, že USA pozastavují platnost INF a zahajují řízení o odstoupení od smlouvy.