Rasmussen doporučil Bělorusku, aby si vzalo příklad z Ukrajiny a Gruzie

09.11.2018

Bývalý generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen v rozhovoru pro Polské rádio doporučil Bělorusku, aby si vzalo příklad z Gruzie a Ukrajiny, pokud jde o vztahy s Ruskem. 

Rasmussen uvedl, že Bělorusko zatím není demokratickým státem, ale že by se jeho obyvatelé měli řídit zkušenostmi Ukrajiny a Gruzie, aby si samostatně určili svou budoucnost

"Je zcela možný růst opoziční síly, který by mohl ukázat jakýsi odpor úřadům v Minsku. A to je jediný způsob, jak se pohnout kupředu," domnívá se bývalý generální tajemník NATO.

Závěrem dodal, že v budoucnu by Minsk mohl sehrát důležitou roli díky geografické poloze mezi Ruskem a Evropou. A NATO a EU, za předpokladu, že budou v zemi provedeny reformy a společnost bude svobodnější, jsou do budoucna připraveny přijmout Bělorusko do svých řad.

Týto slová prichádzajú po tom čo prezident Bieloruska Alexander Lukašenko sľúbil presadzovať Americké záujmy aj na úkor záujmov Bieloruska.

Podle Lukašenka chce Bělorusko být otevřené pro celý svět, prosazovat upřímnou politiku a být předvídatelným.

"Proto k nám mají normální postoj mnohé země světa. Ano, pravděpodobně USA ocenily naší upřímnost v této politice. Pokud postoupíme v našich vztazích, slibuji vám, že Bělorusové pro vás budou nejspolehlivějšími, čestnými a upřímnými partnery. Pokud se domluvíme a v Bělorusku vám něco slíbíme, splníme to i na úkor nás samotných," dodal běloruský vůdce.


Tieto udalosti prebiehajú na pozadí vojenského cvičenia vojsk NATO nazvaného "Trident Juncture" (Trojzubec) ktorého sa účastní 50 tisíc vojáků ze všech 29 zemí NATO plus dvou partnerských zemí aliance - Švédska a Finska. K této armádě je třeba přidat 65 lodí, 250 létajících přístrojů a 10 tisíc bojových vozidel. Trojzubec je korunován americkou údernou skupinou letadlových lodí pod vedením jaderné letadlové lodi Harry Truman, který vplul do norských vod poprvé od roku 1987.