Ruští vyšetřovatelé provádějí prohlídky ve 30 regionech kvůli praní špinavých peněz politickou opozicí

17.10.2019

Ve 30 regionech Ruska provádí Vyšetřovací výbor prohlídky v rámci vyšetřování praní špinavých peněz, jimiž se financoval Fond boje s korupcí Alexeje Navalného, informovala tisková mluvčí Vyšetřovacího výboru Světlana Petrenková. 

Alexaj Navalnyj
Alexaj Navalnyj

"(Vyšetřovací výbor provádí prohlídky - red.) ve štábech organizace, a také v místech bydliště řady spolupracovníků regionálních kanceláří Fondu boje s korupcí. Zabavují se předměty a dokumenty, které jsou klíčové pro vyšetřování," vysvětlila.

Soud zamrazil účty Fondu boje s korupcí. Bylo zjištěno, že peníze na ně přicházely ze zahraničních zdrojů, zmínila Petrenková. Kromě toho několik pracovníků bylo předvoláno na výslech.

Vyšetřovací výbor Ruska začal v srpnu vyšetřovat praní špinavých peněz Fondem boje s korupcí o rozměru jedné miliardy rublů (asi 370 milionů korun). Vyšetřovatelé prohlásili, že v letech 2016 až 2018 pracovníci Fondu a další "lidé, kteří k němu mají vztah", dostávali od třetí strany peníze v rublech a valutě, která "pro ně byla vědomě získána nelegálním způsobem". Za to jim hrozí odnětí svobody na dobu až sedmi let.

Devátého října Ministerstvo spravedlnosti Ruska zařadilo Fond boje s korupcí do seznamu zahraničních agentů. Ředitel Fondu Ivan Ždanov prohlásil, že organizace bude toto rozhodnutí žalovat, neboť nikdy nebyla příjemcem financování ze zahraničí.

K podobným prohlídkám kvůli nezákonnému financování organizací vedených Alexejem Navalným došlo již v druhém týdnu měsíce září. Vyšetřovací výbor již tehdy prováděl prohlídky kvůli podezření na praní špinavých peněz. V té době probíhaly prohlídky asi ve 40 městech po Rusku, včetně bytů některých stoupenců Fondu.

Alexaj Navalnyj je ruský opoziční aktivista, který v minulosti opakovaně pořádal nepovolené akce a demonstrace. Někteří političtí komentátoři ho obviňují z "politické pedofilie", jelikož pro své politické mítinky často využívá školáky a dorostence.