Sériová výroba přístroje pro duševní komunikaci je zahájena: Komunikace silou myšlení je možná

24.04.2019

Byla spuštěna sériová výroba přístroje Neurochat určeného pro komunikaci pomocí síly myšlenek, který vynalezli ruští vývojáři. Uvedla to generální ředitelka a vedoucí projektu Natalja Galkina. 

Ilustračná fotka
Ilustračná fotka

Již dříve se objevily informace o tom, že díky tomuto vynálezu bude možné psát texty na počítači jen pomocí myšlenek. Přístroj by tak mohl pomoci v komunikaci například pacientům po mozkové mrtvici, lidem po dětské mozkové obrně, lidem trpícím amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) či roztroušenou sklerózou. 

První zkušební série se skládala z několika stovek přístrojů a byla zaslána k otestování a schválení do ruských rehabilitačních center.

Cena takového zařízení činí 120 tisíc rublů (přes 1600 €). V současné době se však pracuje na tom, aby pacienti s vážnými poruchami řeči dostali část peněz z rozpočtu.

Galkina také zdůraznila, že se zařízení z 85 % skládá z ruských součástek.

Neurochat je jedním z prvních projektů, který byl financován v rámci Národní technologické iniciativy. Zařízení zahrnuje softwarový a hardwarový komplex, neuro soupravu a speciální rozhraní.

Bezdrátová sluchátka s elektrodami jsou umístěna na hlavě pacienta. Ten může začít psát text tak, že se bude soustředit na potřebné písmeno v abecedě na obrazovce monitoru. Zařízení se doporučuje umístit na postel či invalidní vozík.