Slovenská studie: Mobilní telefony škodí zdraví

17.03.2019

Slovenští vědci použili při pokusech na krysách mikrovlnné záření na frekvencích, které používají mobilní telefony. Ukázalo se, že škodí zdraví, informuje slovenský portál aktuality.sk. 

"Sledovali jsme vliv tohoto typu záření na struktury, ve kterých se vytvářejí nové buňky. Ti jsou na vlivy vnějšího prostředí nejcitlivější. Studovali jsme oblasti mozku, kde probíhá tvorba nových nervových buněk i po narození. Zaměřili jsme se i na semeníky, ve kterých se rovněž buňky neustále dělí," cituje portál slova expertů. 

Záření má nepříznivý vliv na mozek, jelikož se snížil počet dělicích se buněk a také došlo k vyššímu odumírání. V semenících odumíraly i buňky produkující testosteron.

Vliv na lidi musí být nadále zkoumán, říká portál s tím, že výzkum bude nadále pokračovat.

"Savci mají podobné fyziologické procesy. Nehledě na to ale není možné v tomto stádiu výzkumu výsledky krys aplikovat na lidi," cituje portál slov vědců z Neurobiologického ústavu Biomedicínského centra Slovenské akademie věd.

"Všichni jsme účastníky "celoplanetární studie". Technologie jsme totiž začali používat bez toho, abychom do detailů prozkoumali jejich vliv na zdraví," dodala.

Aktuálně dodává, že je na místě opatrnost při používání mobilních technologií. Obzvláště u dětí by neměla být mobilní zařízení intenzivně používána.