Srbský ministr obrany: Srbsko se rozhodlo být svobodné a zvolilo si neutralitu

24.03.2019

Srbský ministr obrany Aleksandar Vulin uvedl, že Srbsko nevstoupí do NATO, a to i za předpokladu, že by mělo zůstat jedinou evropskou zemí, která nebude členem Severoatlantické aliance. 

Vulin se u příležitosti 20. výročí od bombardování Svazové republiky Jugoslávie letectvem NATO účastní mezinárodní konference v Bělehradu.

"Srbsko se rozhodlo, že bude vojensky neutrální a že se nestaneme členem NATO, a to i za předpokladu, že bychom měli být poslední zemí v Evropě, která není členem aliance," řekl ministr obrany.

Politik dále dodal, že se tak nestane, dokud bude u moci současný prezident Aleksandar Vučić.

"Rozhodli jsme se tak, protože jsme byli bombardováni, ale především jsme se tak rozhodli proto, že nikdy nebudeme na příkaz někoho jiného ​​dělat jiným národům to, co oni dělali nám. Srbsko se rozhodlo být svobodné, Srbsko si zvolilo neutralitu," uvedl Vulin.

V roce 1999 vedlo ozbrojené vzdorování albánských separatistů z Kosovské osvobozenecké armády, srbské armády a policie Srbska k bombardování Svazové republiky Jugoslávie (která se tehdy skládala ze Srbska a Černé Hory) silami NATO, a to bez ohledu na pozici Rady bezpečnosti OSN.

Letecké útoky NATO trvaly od 24. března do 10. června 1999. Přesný počet obětí není znám. Podle odhadů srbských orgánů zemřelo během těchto útoků asi 2,5 tisíce lidí, včetně 89 dětí. Zhruba 12,5 tisíc lidí bylo zraněno. Hmotné škody se podle různých zdrojů odhadují na 30 až 100 miliard dolarů.