Trump oznámil že americká vojska opustí Sýrii

20.12.2018

Americký prezident Donald Trump oznámil vítězství nad teroristickou organizací Islámský stát. Tuto informaci zveřejnil na svém Twitteru. Americká vojska mohou opustit Sýrii, píšou média. 

"Zvítězili jsme nad IS v Sýrii, což byl jediný důvod, proč jsme tam za moji vlády byli," napsal Trump na svém na Twitteru. 

Agentura Bloomberg s odvoláním na své zdroje informovala, že Trump nařídil úplné stažení vojsk ze Syrské arabské republiky.

Noviny The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje dříve oznámily, že se Ozbrojené síly USA chystají úplně opustit severovýchod země. Podle CNN, která se odvolává na zdroje na vojenském rezortu, Donald Trump toto rozhodnutí přijal. CNN také uvádí, že se v Sýrii v danou chvíli nachází dva tisíce amerických vojáků.

Bílý dům oznámil, že vítězství nad IS v Sýrii neznamená, že koalice přestane existovat či přeruší svou práci. Také prohlásil, že přechází k nové fázi kampaně v Sýrii, pokud jde o stažení vojsk. Washington také uvedl, že USA i spojenci jsou připraveni znovu chránit americké zájmy, pokud to bude potřeba.

Agentura Reuters informovala s odkazem na vlastní zdroje, že ozbrojené síly budou staženy do 60-100 dní.

Rozhodnutí USA o stažení vojsk ze Sýrie vytváří skutečnou perspektivu pro politické urovnání v arabské republice, prohlásila ve středu mluvčí ministerstva zahraničných vecí (MZV) Ruska Maria Zacharovová.

Připomněla, že se americká armáda nacházela v Sýrii nelegitimně, bez příslušného pozvání vlády této republiky a bez žádných rezolucí RB OSN.
Zacharovová rovněž zdůraznila, že po stažení amerických vojsk vznikne v takových místech jako At-Tanf a Rukban, jež se nacházely v zóně dislokace okupačních vojsk a v zóně podpory bojovníků, "naděje a perspektiva mírového urovnání."

"Naděje na to, že také tyto body na mapě Sýrie budou následovat Aleppo a mnoho dalších měst a osad, jež se již vrátily k mírovému životu. Dokud tam byli Američani, tato naděje neexistovala," dodala mluvčí MZV RF.