USA hladajú co lze nabídnout Turecku místo ruských komplexů S-400

22.11.2018

Ministerstvo obrany USA projednává s Kongresem, co lze nabídnout Turecku místo ruských protiletadlových raketových komplexů S-400, oznámil Sputniku mluvčí Pentagonu Eric Pahon.

Televizní stanice CNBC dříve s odvoláním na americkou rozvědku oznámila, že nejméně 13 zemí, včetně Saúdské Arábie, Kataru, Maroka, Egypta, Vietnamu a Iráku, má zájem o nákup ruských systémů protivzdušné obrany S-400 nehledě na sankce ze strany USA.

Televizní stanice podotýká, že USA v souladu se zákonem o "odporu proti odpůrcům Ameriky pomocí sankcí" (CAATSA) odrazují třetí země od nákupu ruských zbraní, zejména S-300 a S-400, v opačném případě vyhrožují sankcemi. Místo ruských systémů nabízejí američtí diplomaté zbraně vyrobené v USA. Jak tvrdí Ministerstvo zahraničí USA, už se mu podařilo zmařit ruské obranné smlouvy v hodnotě miliard dolarů.

"V současné době provádíme diplomatické diskuse o této otázce... 9. listopadu jsme zaslali Kongresu zprávu o vzájemných vztazích s Tureckem. V současné době probíhá diplomatické jednání s Ankarou pro hledání možných alternativ S-400. Pokračujeme v práci s Tureckem a s Kongresem, abychom se pokusili najít podobné alternativy," řekl Pahon.

Podle jeho slov USA ještě jednou připomenuly tureckým kolegům "vážné následky", které bude mít pro vztahy mezi oběma zeměmi nákup ruských prostředků protivzdušné obrany.