USA neudelilo víza Ruskému odborníkovi OSN na chemické látky v Sýrií

01.05.2019

Spojené státy zasahují do práce zástupců Ruska v OSN prostřednictvím neudělení víza odborníkovi ministerstva obrany. Washington podle MZV nespravedlivě plní své povinnosti v rámci svého sídla OSN v New Yorku a dokonce využívá této pozice pro své vlastní sobecké účely zahraniční politiky. 

Organizácia spojených národov - OSN
Organizácia spojených národov - OSN

"Tentokrát se jedná o otázku nevydání vstupního víza vedoucímu jednoho z výzkumných ústavů Ministerstva obrany Ruska Poklonskému," je uvedeno v komentáři ministerstva. 

Odborník se měl zúčastnil brífinku 25. dubna v areálu OSN v New Yorku. Na akci se má projednávat zpráva o incidentu s toxickými látkami v dubnu 2018 v syrském městě Dúmá, po kterém následoval raketový útok západní koalice na syrské území v rozporu s Ústavou OSN.

"Předpokládají, že ruský expert poskytne přesvědčivé důkazy o tom, že incident byl provokací nelegálních ozbrojených skupin a jejich spolupachatelů a je možné, že i na Západě," zdůraznilo ministerstvo zahraničí.

Ministerstvo také poznamenalo, že Spojené státy neustále manipulují s vízovými postupy, což brání normální účasti Ruska na činnostech světové organizace, i když se zavázaly poskytnout všem státům plnohodnotné možnosti.

Ministerstvo zahraničí připomnělo, že před měsícem Washington už odmítl vydat vízum vedoucímu ruské delegace na zasedání Komise OSN pro odzbrojení.

"Tím, že americké úřady zabránily renomovanému expertovi na chemikálie, aby přijel do New Yorku, se jednoznačně snažily zabránit šíření objektivních informací v OSN o incidentu v Dúmě, ze kterých byly zcela bezdůvodně obviněny syrské orgány," uvedli na úřadu.

Ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že Washington za každou cenu nechce, aby bylo světové společenství přesvědčeno o nezákonnosti americké agrese proti Sýrii v loňském roce.