V BBC přiznali, že scény chemického útoku v Sýrii byly zfalšované

14.02.2019

Producent BBC zodpovědný za informování o událostech v Sýrii Riam Dalati prohlásil, že scény z nemocnice, které měly ukazovat následky chemického útoku zo 7. apríla 2018 v Dúmá, byly zinscenované. 

Jedna zo scén v následujúcom videu:

"Po šesti měsících vyšetřování mohu zcela jistě potvrdit, že scéna, která byla natočena v nemocnici ve městě Dúmá, byla zinscenována. Žádné oběti v nemocnici nebyly," napsal producent na svůj Twitter.

"K útoku došlo, sarin nebyl použit, ale musíme počkat na závěry OPCW (Organizace pro zákaz chemických zbraní - pozn. red.), aby bylo možné potvrdit, zda byl použit chlór. Nicméně vše ostatní kolem útoku bylo zfalšováno kvůli většímu efektu," napsal Dalati.


V apríli 2018 západ obvinil Asada a sýrsku vládu z chemického útoku na syrské město Dúmá ve východní Ghútě a pohrozil vojenským zásahem. Jako důkaz chemického útoku organizace Bílé přilby využila záběry, na kterých se lékaři snaží zachránit obyvatele Dúmy včetně dětí před jedovatými látkami.

Ruské ministerstvo zahraničí upozorňovalo, že cílem falešných zpráv o chemickém útoku ze strany syrských ozbrojených sil v Sýrii je obhájit teroristy a legitimizovat vojenské údery.

Svedectvo sýrčanov ktorý boli súčasťou propagandistického videa: