V Sýrii sa znovu rozhoreli boje

26.11.2018

Situácia v sýrii sa za posledných 48 hodín výrazne zhoršila...

 • Sobota 24.11.2018: Allepo bolo ostreľované teroristami
 • Po ostřelování syrského Aleppa, muselo lékařskou pomoc vyhledat asi 107 civilistů, včetně čtyř dětí. Novinářům to oznámil lékař Shervan Shekho, který pracuje na oddělení příjmu v městské nemocnici. "Všichni hospitalizovaní mají problémy s dýcháním a slzí jim oči. V medicíně se to nazývá jako alergie na plyn," uvedl lékař. Jeden ze svědků ostřelování, Ahmed Mohamed, novinářům řekl, že první známky otravy oběti nepociťovali okamžitě. "Můj bratr byl doma a slyšel, že byly shozeny miny, ale myslel si, že se nestalo nic strašného. Po dvou hodinách se však jeho zdravotní stav zhoršil, špatně se mu dýchalo a odvezla ho sanitka," uvedl muž. Galia Ali, obyvatelka části al-Nil, která se ocitla pod palbou, prozradila, že jí byla v nemocnici poskytnuta první pomoc a poté se mohla vrátit domů. "Pak se ale udělalo špatně mé dceři, tak jsme ji s rodinou zavezli do nemocnice," dodala žena. Již dříve syrské noviny al-Watan uvedly, že počet zraněných civilistů, v důsledku ostřelování syrského města Aleppo náboji obsahujícími jedovatou látku, dosáhl až 65 osob. Mluvčí ruského ministra obrany, generálmajor Igor Konašenkov, oznámil, že v rámci incidentu bylo celkem 46 lidí, včetně osmi dětí, chemicky postiženo. Podle předběžných údajů náboje obsahovaly chlor.
 • Syrské ministerstvo zahraničí v neděli prohlásilo, že ostřelování Aleppa raketami s chlorem se stalo možným kvůli tomu, že Západ pomohl ozbrojencům získat chemické zbraně pro provokaci s chemickými útoky.
 • Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov: "Myslím si, že Američania vnímajú IS ako ospravedlnenie svojej vojenskej prítomnosti v Sýrii a takmer ako spojenca v boji proti sýrskym úradom," citovala šéfa ruskej diplomacie agentúra TASS.

  "Hlavnou úlohou (Washingtonu) je teraz skôr opäť zmena režimu, než porážka IS," povedal Lavrov a poznamenal, že USA zjavne mali "svoju tajnú agendu v Sýrii". Podľa Lavrova IS utrpel drvivú porážku na území, ktoré kontroluje sýrska vláda, ale niektoré ohniská odporu v krajine zostali.

  "Hlavná pevnosť IS sa nachádza na území ovládanom Spojenými štátmi," spresnil. "V oblasti Tanf, kde sú Spojené štáty absolútne nelegitímne, vznikla zóna, ktorú ovládajú a vnútri ktorej sa nachádza neslávne známy utečenecký tábor Rukban. Vnútri tejto 55-kilometrovej zóny sa nachádza niekoľko tisíc militantov, ktorých Spojené štáty z nejakého dôvodu považujú za skupinu osôb s nedotknuteľným postavením," dodal Lavrov.

 • Ruské letectvo zabilo ozbrojence, kteří stáli za sobotním chemickým útokem v Aleppu. "Ruské vzdušně-kosmické síly udeřily proti odhaleným pozicím dělostřelectva teroristů, kteří večer 24. listopadu ostřelovali civilisty ve městě Aleppo chemickými náboji," oznámil mluvčí. Dodal, že během útoku byly všechny cíle ozbrojenců zničen
 • Ruské ministerstvo zahraničí označilo sobotní útok za pokus uškodit normalizačnímu procesu v Sýrii a dodalo, že útok má být jednoznačně odsouzen všem mezinárodním společenstvím.
 • RT zverejnila záberi z Allepa:
 • Příslušníci teroristických oddílů v neděli znovu ostřelovali obytné čtvrti syrského Aleppo, sdělil včera agentuře Sputnik syrský vojenský zdroj.