Vedci našli súvis medzi kultúrou stravovania a alergiou

09.06.2019

Častá konzumace fastfoodu vede k akumulaci zvláštních látek napomáhajících vývoji alergie v organismu. To je zvláště viditelné u dětí a dá se tím vysvětlit skutečnost, že každý desátý obyvatel vyspělých zemí trpí podobnými problémy, prohlásili italští alergologové na konferenci ESPGHAN. 

"Západná" kultúra stravovania
"Západná" kultúra stravovania

V posledních letech odhalili vědci velké množství záporných rysů západní konzumace potravin, pro kterou je charakteristické velké množství kalorií a tučná strava. 

Italští alergologové objevili další zápornou vlastnost západní stravy a tzv. rychlého občerstvení, kdy sledovali zdravotní stav šedesáti dětí staršího předškolního a mladšího školního věku. Část z nich trpěla alergií na potraviny, měly jiné podobné problémy, nebo byli astmatici.

Vědci se pokusili zjistit, co vlastně podnítilo vývoj první formy alergie, a porovnali, jakou stravu konzumovaly všechny tři skupiny dětí, v jakých podmínkách žily a čím se lišily výsledky jejich vyšetření.

Toto porovnání ukázaly, že děti, které trpěly alergií na potraviny, měly dva společné rysy, které je odlišovaly od ostatních účastníků průzkumu. Spotřebovaly více fastfoodu, a v jejich organismech bylo hodně proteinových a tukových molekulí pokrytých sacharidy.

Vědci už dávno předpokládají, že jejich akumulace v lidském těle může způsobit vývoj cukrovky a jiných nemocí spojených s chronickými záněty.

Astma a mnohé jiné formy alergie se podle názoru alergologů také vyvíjejí mnohem častěji v případech, kdy budoucí pacient trpí podobnými problémy. Proto italští vědci předpokládají, že konečné produkty pokročilé glykace a s nimi spojené poruchy fungování organismu mohou být jedním z hlavních příčin vývoje světové epidemie alergie na potraviny.

Nasvědčuje tomu skutečnost, že tato choroba se vyskytuje nejčastěji u obyvatel Spojených států, Kanady a evropských zemí, kde připadá na rychlé občerstvení asi polovina denní dávky potravin, a v chudých asijských a afrických zemích, kam ještě nepronikly sítě restaurací rychlého občerstvení, se skoro vůbec nevyskytuje.