Vědci v chlebu objevili nebezpečnou látku

28.08.2019

Propionát, který se používá jako doplněk při pečení chleba proti vzniku plísní, může vést ke zvýšeným hladinám hormonů spojených s rizikem vzniku obezity a diabetu. Zjistili to vědci Školy společenského zdravotnictví na Harvardské univerzitě. Výsledky vědecké práce byly zveřejněny v článku v časopise Science Translational Medicine. 

Ilustračná fotka
Ilustračná fotka

Odborníci provedli dvě studie - na myších a na lidech.

V prvním experimentu myším dali injekce propionátu, po které se u laboratorních hlodavců výrazně aktivoval sympatický nervový systém. To způsobilo zvýšení hladiny hormonů, včetně glukagonu a noradrenalinu, a také nedávno objevené bílkoviny FABP4 navazující mastné kyseliny. Tyto hormony přispěly k tomu, že buňky jater myší začaly produkovat více glukózy, což vedlo k hyperglykémii, která je charakteristickou známkou diabetu. Kromě toho vědci zjistili, že pravidelné dávky propionátu, která je ekvivalentní obvykle konzumované lidmi, vede k významnému zvýšení hmotnosti a inzulínové rezistenci.

Druhého výzkumu se zúčastnilo 14 zdravých dobrovolníků. Byli rozděleni do dvou skupin. Jedna jedla stravu, do které byl přidán 1 gram propionátu, a druhá jídlo s placebem. Účastníci vědecké práce museli podstoupit krevní testy před jídlem, po 15 minutách při jídle a každých 30 minut po dobu čtyř hodin po jídle. V důsledku toho první skupina také měla zvýšenou hladinu hormonů způsobujících metabolické poruchy - glukagonu, noradrenalinu a FABP4.