Vedecky potvrdené: Človek je tvor spoločenský, dlhá izolácia spôsobuje degradáciu

11.12.2019

Velkost mozkových závitů německých polárníků se zmenšila po 14měsíčním zimním pobytu na stanici v Antarktidě. Uvádí se ve společném prohlášení berlínské kliniky Charité a institutu Maxe Planka, uveřejněném na portálu EurekAlert. 

Výzkumu se zúčastnilo celkem devět účastníků expedice na německé antarktické stanici Neumayer - pět mužů a čtyři ženy. Vědci se pokoušeli zjistit, jak životní podmínky v úplné izolaci a v polární zimě při absenci osobního prostoru mohou ovlivnit strukturu a rozměr mozku. Především je zajímal stav hipokampu párového orgánu, jehož části se nacházejí v různých hemisférách mozku, ale jsou propojeny speciálními nervovými vlákny.

Před expedicí, během ní a po ní devět dobrovolníků podstoupilo testy kognitivních schopností, krevní testy a pomocí MRI byla zaznamenána struktura jejich mozku. Podobné testy byly provedeny s účastníky v kontrolní skupině, která se rovněž skládala z devíti lidí.

Konečná měření ukázala, že vroubkovaný závit hipokampu, který je zodpovědný za prostorové myšlení a vytváření paměti, je u polárních průzkumníků menší než u zástupců kontrolní skupiny. Totéž platilo pro hladinu BDNF proteinu - látky, která stimuluje a podporuje vývoj neuronů.

Daný jav môže byť spôsobený nedostatkom nových podnetov, ktoré sa človeku dostávajú obvykle pri kontakte s ludmi v prirodzených spoločenských systémoch. Kedže polárnici žili všetci na jednom mieste a zažívali všetci tie isté udalosti, tak pri ich komunikácií pravdepodobne neprichádzalo k častej výmene nových poznatkov čo mohlo spôsobiť úpadok do stereotypného spôsobu života a následnú degradáciu.