Zeman: Národné obrodenie príde z dedín

03.02.2020

Česká hlava státu, ve středu 30. ledna, přijala na Pražském hradě starosty a starostky všech obcí, které se v posledních 25 letech staly Vesnicí roku. Miloš Zeman ve svém projevu venkovský styl života a dodal, že se na české vesnici rodí nové národní obrození. 

Ilustračná fotka
Ilustračná fotka

Nejvyšší představitel České republiky si myslí, že právě vesnice a malá města tvoří skutečnou základnu naší společnosti, a proto předpokládá, že by se obyvatelé mohli v budoucnu stěhovat z měst právě na venkov.

Zcela odlišné styly života a dezurbanizace

Prezident nejprve zmínil, že deset let žil na venkově, ale také řadu let v panelovém domě. Proto může tyto dva životní styly, které jsou dle něj odlišné, porovnat.

Zmínil také to, že je toho názoru, že venkov spolu s malými a středními městy přinese nové národní obrození. "To znamená život v komunitě a nikoli v izolaci, život bez feťáků, život na bázi rodiny, tj. muže, ženy a dětí," vysvětlil, jak by to podle něj mohlo vypadat.

Hovořil také o tom, že v budoucnu nastane chvíle, kdy místo urbanizace přijde dezurbanizace. Lidé tedy začnou opouštět velká města a zamíří spíše do menších a středních sídel. A co je toho důvodem? "Zjistí, že život ve velkých městech je odcizený a že jim nepřináší tu pravou radost," myslí si Zeman.

"Venkov má svoji krásu. Krásu komunity, protože v tom panelovém domě se často neznají ani lidé na patře, natož v celém objektu," uvedl.