Ako si na rok 1968 spomínajú pamätníci...

22.08.2019

Po správe o tom že vojská Varšavskej zmluvy v Auguste 1968 predbehli armádu NATO iba o niekoľko hodín, pričom v niektorých miestach stihli americké tanky prekročiť hranicu Československa a museli byť vytlačované vojskami varšavskej zmluvy, sa s nami podelili o svoje spomienky niektorý účastníci týchto udalostí. Pričom ako si môžme všimnúť tak tieto spomienky sa dosť líšia od verzie ktorú nám predkladajú historici a niektoré média.

Ilustračná fotka
Ilustračná fotka

Jeden z pamätníkov týchto udalostí spomína:

V júli 68 sme s rodičmi prechádzali cez Rozvadov do Mníchova a hneď za hranicami bola a aj je americká základňa. Zároveň tam je aj cvičebný priestor, vcelku dosť veľký. Taký tankodrom, na ostré cvičenie. Naposledy som tam bol v 1993 roku. Keď sme išli autom okolo, vtedy v 68mom, bola totálne plná tankami, nákladiakmi a kolesovymi transportermi. Bolo tam množstvo vojakov, mali tam aj stany. Vtedy rodičia zastavili a rozplakali sa, báli sa že sú pripravení vytrhnúť do ČSSR. Mohlo to byť aj s tejto strany. Tiež za Chebom, myslím, alebo Marianskymi Laznami, na území NSR bola základňa aj z cvičebným priestorom. Mohli "zablúdiť" aj odtiaľ. Keď sme sa vracali koncom augusta domov, do ČSSR, už bolo "po Kačinej svadbe". Už tu boli Rusi. Keďže som pôvodom Rus, a rodičia tiež, vyzvedali sa rodičia, čo sa stalo. Boli veľmi šokovaní a z druhej strany veľmi vďační, že paraziti z NATO "NEPOBLÚDILI" do Československa, a ďalej!!!

Taký bol plán, zhodiť Varšavský pakt.

Pravda je vždy priamo na očiach každému, človek nemá rád pravdu, nechce počuť pravdu. Človek má radšej LOŽ, LOŽ ZNIE SLADKO A DOBRE SA POČÚVA - VNÍMA!!!!

Aby človek vedel ľahko rozpoznať lož od pravdy, potrebuje vedieť IBA ZDRAVO MYSLIEŤ!!!! Nič zložité!!!

Milan Novák je ďalším pamätníkom, jeho spomienky sú taktiež o dosť rozdielne oproti informáciám ktoré sú nám predkladané oficiálnymi historikmi.

Ľudia su zdelovacími prostriedkami tak zmanipulovaný, že pravde málo kdo uverí. Mali by sa historici poriadne zamyslieť a ľuďom konečne zdeliť pravdu. Boli by prekvapený na koho strane boli disidenti a kým boli platený. Vieme o koho ide. I mňa chceli získať pre spoluprácu so západom a v Brne mi ponúkali peniaze za spoluprácu. Preto, že som robil vysokú vojenskú školu bol som pre nich velmi žiadaná osoba. Preto sa na mňa obrátili i s ich konfidentom, ktorý bol infiltrovaný medzi nás na vysokej škole. Tu získaval svojich priateľov ku spoluprácu s týmito západnými ľudmi. Boli tu v ČSSR nainfiltrovaný, aby rozvracali republiku, tak ako to robili s nami. Pamätám si, že som chodil a vypisoval hesla na steny ,,AŤ ŽIJE LECH WALENSA." a podobné heslá. Priamo v armáde rozvracal morálku a propagoval západný systém a USA ich slobodu a ich demokraciu. To som všetko zažil tak viem na ktorej strane mám dnes stáť. Rusko sa nikedy nikde nevmiešavalo naopak nás chránilo pred západnou propagandou. To bolo, ako si žijú na západe, ale že všetko bolo na dlh a na pôžičky. Potom sa ľudia ocitali na ulici, keď tieto dlhy nemohli splácať . Tak to skončilo i u nás po slávnej sametovej revolúcií. Koľko bezdomovcov, koľko ľudí na dne a koľko ľudí bez budúcnosti, bez existencie. Prepáčte to je pravda.

Miroslav Kmeto poznamenáva:

My, ktorí sme na zapadnej hranici sluzili-ja ako abs.-vieme ako tam bolo a niekolko krat sme si aj vystrelili. A pred 21.8.sme mali tyzden bojovu pohotovost.


Jiří spomína sa rozpomenul na tému "hermeticky uzavrenej hranice" o ktorej nám mnohý historici neustále referujú:

Taky jsem sloužil u PVOS, dokonce na čáře se Západním Německem, a tak vím, že dráty byly jen někde. Především kolem vytipovaných míst. A těch až zas tak moc nebylo.


Peter Pilek poukazuje na fakt, že hlavný ciel hranice bol zadržať prichádzajúci narušitelov a nie odchádzajúcich.

Dobry vecer .

Ono, tie ploty boli o nieco viac vo vnutrozemi!!! Teda posunute do vnutrozemia!!! Dôvod bežný ,,aby sa mohli realizovať pohraničné stráže, pri zadržaní quazi narušiteľov hraníc do vnútrozemia"!!! Teda nás!!! A zďaleka tato hranica nebola tak hermeticky uzavretá do 68, ako po 68!!! Čiže dalo sa ešte relatívne prejsť!!! Tie ploty po 68 boli odrazu vyššie a rafinovanejšie!!! Ako napríklad pod Devínom za BA smerom k Devínskemu Jazeru a na Kuty !!! Atd.

Next, vobec by som sa nečudoval ak by vyšli na svetlo sveta podobne a pikantnejšie veci okolo roku 68!!