Nový svetový rád – časť 2: Váš názor môže byť hrozbou pre spoločnosť

18.01.2022

Šokujúci verdikt v Kauze Novaka Djokoviča: Srbský tenista má zákaz zúčastniť sa tenisového turnaja v Austrálií z dôvodu "že jeho antivakcinačné názory sú verejnou hrozbou". Rozhodol tak Austrálsky súd. Pričom rovnaký súd, ktorý sa uskutočnil pred pár dňami Djokovič vyhral.  Srbského tenistu z krajiny okamžite deportujú a nebude tak môcť obhajovať titul na Australian Open. Príkaz na deportáciu zvyčajne obsahuje aj trojročný zákaz vstupu do Austrálie. Djokovič musí zároveň zaplatiť súdne trovy konania.

Novak Djokovič
Novak Djokovič

"Myslím si, že toto rozhodnutie je škandalózne," povedala srbská premiérka Ana Brnabičová pre agentúru AP v reakcii na udalosti v hostiteľskej krajine: "Som sklamaná a myslím si, že sa ukázalo, ako fungujú zákony v iných štátoch. Je pre mňa neuveriteľné, že v priebehu niekoľkých dní prišlo k dvom úplne opačným súdnym rozhodnutiam."

Srbský prezident Aleksandar Vučič s ním podľa vlastných slov v nedeľu hovoril a odkázal mu, "že sa nemôže dočkať jeho príchodu do Srbska, kde bude vždy vítaný." Verejne reagoval aj na kontroverzný verdikt: "Myslia si, že ponížili Djokoviča týmto zlým zaobchádzaním počas desiatich dní, ale ponížili sa sami. Djokovič sa môže vrátiť do svojej vlasti so vztýčenou hlavou."

Rozhodnutie súdu naopak privítal austrálsky premiér Scott Morrison. "Ďakujem súdu za pohotovosť a trpezlivosť, ktorú so všetkými účastníkmi mal. Teraz je na čase venovať sa Australian Open a tenisu," vyhlásil.